۲۹ (فروردین) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Wednesday 2024 (Apr) 17

هفته‌نامه شماره ۵۷ | ۲۲اسفند ۱۴۰۲

سپهرپیام، گروه خبر: روستای ورقستان با جمعیتی افزون بر 1037 نفر جمعیت شامل 292 خانوار از توابع بخش مرکزی شهرستان رزن با دارا بودن بیش از 100 واحد تولیدی موزائیک‌سازی با تولید سالیانه پنج میلیون مترمربع انواع موزائیک قطب تولید موزائیک‌سازی استان همدان به شمار می‌رود.

اکثریت اهالی روستای ورقستان در کارگاه‌های موزائیک‌سازی سطح روستا اشتغال دارند و وجود کارگاه‌های موزائیک سازی این روستا برای سایر روستاهای همجوار نیز اشتغال مستقیم و غیرمستقیم مناسبی را ایجاد کرده است.

دهیار روستای ورقستان ‌اظهار کرد: روستای ورقستان دارای 100 تا 120 واحد کارگاه موزائیک سازی بود که این تعداد کارگاه برای 1000 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده بود اما متأسفانه در حال حاضر به علت تورم موجود تعداد کارگاه‌ها به 60 تا 70 واحد کاهش داشته و تقریباً نیمی از این کارگاه‌ها تعطیل شده است.

فرامرز علیزاده با بیان اینکه کارگاه‌های در حال فعالیت نیز اکثراً به صورت نیمه فعال هستند، افزود: تعداد 20 تا 30 واحد از کارگاه‌های موزائیک‌سازی روستای ورقستان در حال حاضر با تغییر کاربری و تعویض دستگاه‌ها و ماشین‌آلات خود نسبت به تولید محصولات پلیمری مشغول شده‌اند.

وی با بیان اینکه تولیدات کارگاه‌های موزائیک‌سازی ورقستان به تهران، قزوین، اراک‌، زنجان و کرمانشاه و تقریباً به کل کشور صادر می‌شود، تصریح کرد: کارگاه‌های موجود در روستای ورقستان به صورت سنتی بوده و اکثریت دارای مجوز فعالیت هستند و اهالی روستا ضمن اشتغال به کشاورزی در این کارگاه‌ها فعالیت دارند.

علیزاده با اشاره به اینکه میزان تولید این کارگاه‌ها به تفکیک معمولاً متغییر و متفاوت است، خاطرنشان کرد: هر واحد کارگاه موزائیک‌سازی روستای ورقستان در صورت سنتی بودن روزانه 100 تا 200 متر و در صورت اتوماتیک بودن دستگاه‌های کارگاه‌ها بیش از 2000 مترمربع تولید موزائیک دارد.

وی نوع موزائیک‌های تولید شده کارگاه‌های موزائیک‌سازی ورقستان را از انواع و مدل‌های مختلف موزائیک دانست و خاطرنشان کرد: معمولاً در فصل زمستان از روستاهای همجوار ورقستان حدود 400 تا 500 نفر در سطح کارگاه‌های موزائیک سازی این روستا مشغول به کار می‌شوند که این امر نه تنها برای اهالی روستا بلکه برای سایر روستاهای همجوار نیز اشتغال مناسبی را ایجاد کرده و به ندرت در این روستا فرد بیکار وجود دارد.

علیزاده در ادامه با بیان اینکه متأسفانه یکی از مهم‌ترین مشکلات کارگاه‌های موزائیک‌سازی روستای ورقستان پراکنش و پراکندگی این کارگاه‌ها در سطح روستا بوده و ساماندهی نشده اند و جزء خوشه صنعتی قرار نگرفته‌اند، اظهار کرد: یکی از مطالبات اهالی این روستا طی سال‌های اخیر ساماندهی این کارگاه‌ها در قالب یک شهرک بوده که تاکنون محقق نشده است.

وی اضافه کرد: اهالی روستا برای ساماندهی کارگاه‌های موزائیک سازی ورقستان بسیار راغب بوده و حتی در این رابطه حاضر هستند زمین مناسب نیز برای ایجاد یک شهرک به منظور ساماندهی کارگاه‌ها اهداء کنند تا این کارگاه‌ها به علت آلودگی و مزاحمت‌های صوتی از واحدهای مسکونی سطح روستا مجزا شوند و دولت نسبت به مقدمات و ایجاد این شهرک با سوله و کارگاه‌ها به متراژ‌های یکسان اقدام کند و امتیاز لازم را به آنها بدهد اما تاکنون هیچ اقدامی نشده است.

علیزاده با بیان اینکه برخی از کارگاه‌های موزائیک‌سازی ورقستان برندسازی کرده و دارای آرم و علامت استاندارد هستند، یادآور شد: نبود تسهیلات ارزان‌قیمت و مشکلات سرمایه در گردش و نبود رشته موزائیک سازی به عنوان طرح‌های اولویت‌دار در تسهیلات توسعه روستایی از دیگر مشکلات موزائیک سازان این روستا به شمار می‌رود که بهره‌برداران این حوزه از آن بی‌بهره هستند.

وی برندسازی، ساماندهی و ایجاد خوشه صنعتی برای کارگاه‌های موزائیک سازی روستا را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: خوشبخانه واحدهای موزائیک سازی ورقستان مشکلی در رابطه با بیمه ندارند و بیمه هستند اما متأسفانه مسئول بازرسی از واحدها و کارگاه‌های موزائیک‌سازی ورقستان سخت گیری بسیاری در بازرسی و نظارت‌ها دارد و در صورت هر گونه غیبت اتفاقی و احتمالی ‌واحدها برای پیگیری کار یا امور روزمره برای واحدهای فوق غیب می‌خورد و برای بیمه کارگاه‌ها مشکل ایجاد می‌شود.

علیزاده همچنین با اشاره به مشکلات سرمایه در گردش کارگاه‌های موزائیک سازی ورقستان اظهار کرد: هر یک از کارگاه‌ها بیش از یک تا دو میلیارد تومان تولید محصول دارند که اکثر این کارگاه‌ها ممکن است محصولات تولیدی آنها فعلاً به فروش نرفته باشد و به علت عدم فروش و نداشتن سرمایه در گردش صاحب کارگاه نمی‌تواند تولید کارگاه خود را تا زمان فروش تولیدات خود ادامه دهد و در این مواقع با مشکل سرمایه در گردش مواجه هستند.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: