۵ (مهر) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Wednesday 2023 (Sep) 27

هفته‌نامه شماره ۵۱ | ۳۱مرداد ۱۴۰۲

سپهرپیام، گروه خبر - نگین موسیوند: مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه همدان به عنوان مجری طرح خود‌کفایی است، متذکر شد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به صورت کامل وظیفه تأمین کود در کشور را به عهده دارد.

بهروز الیاسی در تشریح وظایف این شرکت اظهار کرد: شرکت خدمات حمایتی وظیفه تهیه، تدارک و توزیع انواع نهاده‌های کشاورزی را از جمله کود، سم، بذر، ماشین‌آلات کشاورزی ‌بر عهده دارد که طی سالیان اخیر بیشترین فعالیت این مجموعه معطوف به کود‌های شیمیایی و کشاورزی بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در چند سال گذشته در زمینه تولید کود‌های داخلی با شرکت‌های دانش‌بیان و تولید‌کننده کود کشاورزی قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی در سطح کشور منعقد شده تا شرکت‌های تولید‌کننده کود از نظر کمی و کیفی مورد تایید قرار گیرند و کود مورد نیاز کشاورزان را به صورت بهینه تحویل نمایند.

این مسئول با اشاره نحوه تهیه کود‌های شیمیایی‌ عنوان کرد: کود شیمیایی اوره از طریق پتروشیمی و کودهای شیمیایی فسفاته و پتاسه به صورت وارداتی از کشورهای دیگر تهیه شده و در اختیار کشاورزان منطقه قرار می‌گیرد.

 کارگزاری‌ها مهم‌ترین تنظیم کننده کود و نهاده‌ها‌ با قیمت مصوب

الیاسی ضمن تأکید بر الزام وجود کارگزاری‌ها برای تعیین قیمت مناسب کودها و نهاده‌ها و همچنین سهولت دسترسی کشاورزان‌ بیان کرد‌: شرکت خدمات حمایتی یک شرکت دولتی بوده که به صورت یارانه‌ای کودها و نهادها را برای کشاورزان و بهره‌برداران تهیه کرده و تدارک می‌بیند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر بیش از 90 کارگزار و عامل فروش در سطح استان داریم که 11 مورد عاملیت فروش در سال جاری با توجه به نیاز هر شهرستان افزوده می‌شود.

وی با اشاره یارانه‌ای بودن کودها بیان کرد‌: این کودها به صورت کشت قراردادی و با ضمانت نامه بانکی بوده و به همین دلیل کارگزاران کودها را با قیمت مصوب توزیع می‌کنند.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان ‌خاطرنشان کرد: در 10ماه گذشته حدود 83 هزار تن کود ازته، فسفاته و پتاسه درسطح کارگزاران استان توزیع شده است.

الیاسی درادامه گفت: در کشت قراردادی کود و نهاده‌های کشاورزی از طریق اداره غله به شرکت خدمات حمایتی معرفی شده وکود فسفاته و پتاسه ‌به صورت 50 درصد نقد و 50 درصد بعد از کشت و تحویل محصول به صورت تهاتر تحویل داده می‌شود.

وی با اشاره به ابلاغیه استان همدان در خصوص کشت قراردادی‌، نیز گفت‌: 72 هزار هکتار ‌اراضی‌ در سطح استان همدان وجود دارد که تاکنون در 360 هکتار کشت قراردادی انجام شده ‌و مقدار تخصیص کود به کشاورزان با کشت قراردادی به میزان 78 هزار و 650 ‌تن بوده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان با تأکید به زمان پیک توزیع کود به کشاورزان درشهریور و اسفند‌ماه‌، افزود: برای نخستین‌بار در استان با بیشترین ذخیره کودی بالغ بر 27هزار تن، رکورد داشته‌ایم.

الیاسی با اشاره به اینکه همدان به عنوان مجری طرح خود‌کفایی است، متذکر شد: شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به صورت کامل وظیفه تأمین کود در کشور را به عهده دارد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان ‌در ادامه افزود: در سال‌های گذشته بیش از 90 درصد سموم ‌توسط شرکت خمات حمایتی تهیه و توزیع می‌شد که با تصمیم هیأت دولت فروش سموم به بخش خصوصی واگذار شد.

 فروش سم با نرخ دولتی

وی در ادامه با اشاره به شرکت آبیک ‌‌‌قزوین که تولید‌کننده انواع سموم دفع آفات نباتی است، نیز گفت‌: این شرکا تعدادی از سموم موجود را به عاملین‌ توزیع که مجوز فروش سم دارند با قیمت مصوب دولت، تحویل داده و به دست کشاورزان می‌رساند.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان ‌در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه وضعیت بذر تا چند سال گذشته به همین صورت بوده و حدود 90 درصد بذور گواهی شده و بذر مادری که برای کشت مورد استفاده قرار می‌گرفت در اختیار شرکت خدمات حمایتی بود‌، گفت‌: در گذشته بذور ‌از کشاورزان عمده تحویل گرفته می‌شد و با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی لیبل زده شده و به صورت بهینه و اصلاح شده در اختیار کشاورزان قرار می‌گرفت، اما متأسفانه توزیع بذر ‌از این شرکت گرفته و به بخش خصوصی واگذار شد و در حال حاضر استان همدان در حوزه بذر فعالیتی ندارد.

الیاسی در پایان سخنان خود با اشاره به حوزه کاری این اداره در بخش ماشین‌آلات نیز اضافه کرد: در این حوزه ‌قراردادی با کمپانی‌ها و تولید‌کنندگان ماشین‌آلات کشاورزی‌ منعقد شده و کشاورزانی که تمایل دارند می‌توانند با معرفی‌نامه به تولیدکنندگان مراجعه کرده و ادوات مورد نیاز خود را خریداری نمایند.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: