۱۶ (خرداد) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Tuesday 2023 (Jun) 06

هفته‌نامه شماره ۴۸ | ۲۳اردیبهشت ۱۴۰۲

سپهرپیام، گروه شهر - فهیمه الماسی: سرپرست منطقه چهار شهرداری همدان از احداث نخستین گذر فرهنگی در همدان خبرداد و گفت: در نظر داریم در محدوده میدان باباطاهر از کوچه آخوند ملاعلی به سمت خیابان علویان که از محله‌های قدیمی شهر همدان است، یک گذر فرهنگی با هدف پیاده‌رو‌سازی و ایجاد غرفه‌های تجاری احداث کنیم که تا پایان امسال برای آن حدود 10 میلیارد تومان اعتبار تخمین زده شده است.

علی طهماسبیان گفت: در نظر داریم در محدوده میدان باباطاهر از کوچه آخوند ملاعلی به سمت خیابان علویان که از محله‌های قدیمی شهر همدان است، یک گذر فرهنگی با هدف پیاده‌رو‌سازی و ایجاد غرفه‌های تجاری احداث کنیم که تا پایان امسال برای آن حدود 10 میلیارد تومان اعتبار تخمین زده شده است.

وی در ادامه ‌با اشاره به اقدامات صورت گرقته توسط شهرداری منطقه چهار، عنوان کرد: احداث 16 چشمه سرویس بهداشتی با حدود 200 متر مربع زیربنا در محدوده چراغ قرمز که مسیر ترانزیت استان همدان است، در دست اقدام بوده که با فضای بزرگ و اتاق مادر و کودک، نمازخانه زنانه و مردانه و اتاق نگهبانی اقدامب در خور خواهد بود.

وی ادامه داد: پارک فدک نیز با مساحت قریب به 3 هکتار ‌که نیم هکتار پایانی آن تکمیل شده و تکمیل و تجهیز آن حدود 2 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد نیز در دست اقدام است و تاکنون قسمت‌های آلاچیق، ست بازی کودکان و ست ورزشی، صندلی، سطل زباله، فضای سبز و درختکاری همراه با روشنایی و نورپردازی آن انجام شده است.

این ‌مسئول پارک باهنر واقع در شهرک فرهنگیان که حدود 1.2 هکتار است، نیز اشاره و تصریح کرد: این پارک از قبل احداث شده اما فقط عملیات عمرانی و فضای سبز آن انجام شده بود، که در حال حاضر در مرحله برگزاری مناقصه بوده و امیدوارم‌ سال بعد تجهیز آن به صورت کامل صورت پذیرد.

طهماسبیان از افتتاح پارک کوثر در سال آینده خبر داد و گفت: این بوستان حدود یک هکتار است که تاکنون 3 میلیارد تومان برای آن هزینه شده و تقربا 90 درصد امور عمرانی آن انجام شده و مابقی آن به سال بعد موکول شده است.

وی با ذکر این موضوع که ‌شهرداری در حوزه فضای سبز ‌قریب به 5 هکتار در مدت زمان یک سال اخیر تقدیم شهروندان کرده است، به مرمت و احیای تعدادی از پارک‌ها از جمله پارک مادر واقع در منوچهری و پارک حافظ واقع در شهرک فرهنگیان نیز اشاره کرد.

سرپرست منطقه چهار شهرداری همدان در ادامه سخنان خود، درخصوص روشنایی پارک باباطاهر نیز عنوان کرد: ‌باتوجه به سرقت تجهیزات برق و چراغ‌ها در ‌چندسال اخیر، درنظر داریم ‌جهت روشنایی این پارک اقدام به نصب چراغ‌ها و لامپ‌هایی با ارتفاع بالاتر کنیم تا قابلیت سرقت نداشته باشد.

طهماسبیان به ‌حوزه توانمند‌سازی نیز اشاره کرد و با ابراز خرسندی از اینکه حدود 24 هزارتن آسفالت‌ریزی با اعتباری بالغ بر 35 میلیارد تومان و حدود 175 هکتار معبر تکمیل شده، گفت: در بخش جدول‌گذاری در سال جاری نیز اقدامات موثری انجام شده، به طوری که در بلوار ارتش با اعتبار‌ی بالغ بر4 میلیارد تومان و بلوار آیت‌الله نجفی نیز در مدت زمان کوتاهی به‌طور کامل عملیات جدول‌گذاری انجام شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم ‌شهرداری تملک و ایجاد کندرو‌ها بوده، گفت: در بلوار آیت‌الله نجفی به دلیل اصلاح هندسی، عملیات تملک با هزینه بالایی صورت گرفته و ‌در بلوار میرسیدعلی و خیابان فدک نیز توانسته‌ایم عملیات تملک را انجام دهیم، عملیات پوشش رودخانه نیز در آن صورت گرفته و امیدوارم در سال بعد به بهره‌برداری برسد.

سرپرست منطقه چهار شهرداری از ایجاد پارک و کندور 44 هکتاری حدفاصل اسلامشهر و بلوار میر سیدعلی خبر داد و اضافه کرد: برای این پروژه قریب به احداث 3 هکتار پارک و 800 متر کندرو درنظر گرفته‌ایم که تاکنون 300 متر از آن انجام شده و باقی عملیات که جمعا حدود 1200 متر است در سال آینده تکمیل شده و به بهره برداری می‌رسد.

طهماسبیان ضمن ابراز خرسندی از ایجاد دو معبر حدفاصل اسلامشهر به بلوار شهیدان حاجی‌بابایی که حدود 400 متر است، توضیح داد: این معبر باعث رفع ترافیک در این محدوده می‌شود که معبر جنوبی آن با عرض 18 متر و طول 400 متر احداث شده و تمامی عملیات آن به‌صورت امانی صورت پذیرفته به‌طوری‌که با اعتباری قریب به 5 میلیارد تومان در حوزه عمرانی و ‌‌17 میلیارد تومان هزینه ‌در خصوص تملک ‌در قالب تفاهم‌نامه به‌صورت امانی انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از معبرهای احداث شده از اسلامشهر به بلوار شهیدان حاجی‌‌بابایی بوده که اسم پیشنهادی آن بلوار مقاومت است. ‌بلوار تمدن نیز واقع در محدوده خیابان اکباتان نیز که حدود 2 میلیارد تومان اعتبار داشته و ظرف مدت 15 روز انجام شده که به‌صورت امانی برآورد شده است.

طهماسبیان در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به ترافیک بلوار آیت‌الله نجفی به سمت بلوار ارتش به‌خصوص در ایام اربعین، نیز یادآوری کرد: در این خصوص عملیات تملک بسیاری انجام شده که جهت سهولت در عبور و مرور مصوب شده این عملیات با اعتباری بالغ بر 5 میلیارد تومان صورت پذیرد که در دست اقدام است.

وی گفت: احداث گرمخانه در بلوار آیت‌الله نجفی و انتقال گرمخانه باباطاهر به این مکان از جمله اقدامات آتی این شهرداری است که بالغ بر 20 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت.

سرپرست منطقه چهار شهرداری در پایان با ابراز خرسندی از اقدامات شهرداری در خصوص احداث فضای سبز و بازگشائی معابر گفت: احداث پارک‌های بزرگ در جهت سرانه افزایش فضای سبز جزو مهم‌ترین برنامه‌های شهرداری است و با جدیت دنبال خواهد داشت.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: