۵ (مهر) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Wednesday 2023 (Sep) 27

هفته‌نامه شماره ۵۱ | ۳۱مرداد ۱۴۰۲

سپهرپیام، گروه خبر: هفته کتاب در همدان با مجموعه برنامه‌های متنوعی که به همت اداره کل کتابخانه‌های استان برگزار و حال و هوای مردم را تغییر داد در سی‌امین هفته کتاب از پوستر این رویداد رونمایی و زنگ کتاب و کتابخوانی نواخته شد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 21 تا 27 آبان‌ماه در همدان برگزار خواهد شد، گفت: اداره کل کتابخانه‌های عمومی همدان در این هفته بیش از یک‌هزار و 100 فعالیت فرهنگی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان اعم از برنامه‌های استانی، شهرستانی و کتابخانه‌ای برگزار می‌کند.

عاطفه زارعی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه 21 تا 27 آبان‌ماه سی‌امین دوره هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتاب‌دار است، اظهار کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیش از یک‌هزار و 100 فعالیت اعم از استانی، شهرستانی و کتابخانه‌ای در هفته کتاب برگزار می‌کند؛ روزنگار هفته کتاب از نخستین روز تا پایان هفته شامل روز کتاب، دانش‌آموز آینده، روز کتاب، خانواده، زندگی آگاهانه، روز دانشجو، پیشرفت و دانش‌بنیان نام‌گذاری شده است. روز کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار، روز کتاب، رسانه و زبان فارسی و روز کتاب، ناشران و صنعت نشر، از دیگر عناوین این هفته است.

وی با تأکید بر اینکه شعار هفته کتاب امسال «ما همانیم که می‌خوانیم» است، ادامه داد: آغاز پویش اهدای کتاب، آغاز طرح بخشودگی دیرکرد جرایم کتاب‌های امانت داده‌شده و آغاز طرح آشنایی با اندیشه‌های امام خمینی (ره)، از ویژه‌برنامه‌های هفته کتاب است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان از برگزاری پویش کتاب‌خوان با همکاری سازمان انتقال خون در 26 آبان‌ماه خبر داد و اظهار کرد: این پویش به‌منظور اهدای خون سالم مورد نیاز بیماران از زنجیره گسترده کتابخانه‌های عمومی کشور صورت خواهد گرفت.

وی از افتتاح کتابخانه بینش روستای اشترمل و بازگشایی کتابخانه شهیدمدنی تویسرکان در هفته کتاب امسال خبر داد و گفت: این کتابخانه با زیربنای 866 متر مربع با بهترین تجهیزات بازسازی و مرمت شده است، کتابخانه فجر صالح‌آباد با 300 متر مربع زیربنا بازسازی شده و بازگشایی مجدد می‌شود. همچنین عملیات اجرایی احداث کتابخانه‌های روستای دهپیاز و روستای کوزره شهرستان همدان با همکاری بانک پاسگارد آغاز می‌شود.

زارعی با بیان اینکه حضور مردم در دولت مردمی در توسعه زیرساخت‌ها را شاهد هستیم به نحوی که مردم در بستر تعالی اندیشه و توسعه زیرساخت‌ها مشارکت دارند، تأکید کرد: کتابخانه روستای عبدالرحیم با حمایت خیرین، اعتبارات دولتی و کمک 50 درصدی بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی در دست اجرا است.

وی در ادامه به رشد 56 درصدی جذب اعضا از سال گذشته تاکنون اشاره کرد و گفت: درحال حاضر بیش از 62 هزار نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان هستند. این افراد بالغ‌بر 40 نوع خدمات دریافت می‌کنند؛ این رقم پیش از همه‌گیری کرونا بیشتر از 80 هزار عضو بوده و تعطیلی کتابخانه‌ها بر ریزش اعضا تأثیر گذاشته است.

زارعی به حوزه اهدای کتاب پرداخت و خاطرنشان کرد: حدود 700 هزار نسخه کتاب از ابتدای شروع طرح اهدای کتاب تاکنون به مجموعه کتابخانه‌های عمومی اهدا شده که نشان‌دهنده نقش مردم در تأمین منابع اطلاعاتی است.

وی در پایان با تأکید بر اعتبار جذب‌شده از سفر رئیس‌جمهور به همدان، افزود: اعتباری معادل 700 میلیارد ریال جذب شده که با تخصیص این میزان اعتبار پروژه‌هایی با پیشرفت 50 درصدی همچون کتابخانه استاندارد اسدآباد و کتابخانه مرکزی همدان تکمیل می‌شود‌.

 زنگ کتاب و کتابخوانی در مدرسه حضرت فاطمه(س) همدان نواخته شد

در این هفته زنگ کتاب و کتابخوانی در مدرسه حضرت فاطمه(س) همدان با حضور دانش امزوان و متولیان فرهنگ استان همدان به صدا درآمد.

آیین آغاز سی‌امین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در مدرسه حضرت فاطمه(س) شهر همدان با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ مسعود ویژه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان؛ مجتبی قمری، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان همدان، دانش‌آموزان و پیشکسوتان اهل تعلیم و تربیت با حضور دانش‌آموزان دوره ابتدایی و عروسک‌های آقا و خانم کتابدار برگزار و زنگ کتاب و کتابخوانی به صدا درآمد.

مجتبی قمری، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان همدان در ابتدای این آیین اظهار کرد: آینده موفق برای جامعه و داشتن کشوری پیشرفته در گرو داشتن جوانان اهل مطالعه و کتاب است که بهترین دوست برای هر یک از ما به حساب می‌آید و در هر کتابخانه‌ای نیز در دسترس است.

وی افزود: تفاهم‌نامه‌ای با اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان امضا شده است، که بر اساس این تفاهم نامه‌ مدارس موظف هستند که دانش‌آموزان را برای بازدید به کتابخانه‌های عمومی ببرند و کتابداران نیز در مدارس حضور به هم رسانند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه ارتباط بین مدرسه و کتابخانه برای آموزش و پرروش و اداره کل کتابخانه‌ها بسیار مهم است، اظهار کرد: به همین منظور امسال با تمام تلاش در راستای استفاده بهینه از ظرفیت کتابخانه‌ها برای دانش‌آموزان تلاش خواهیم کرد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز اظهار کرد: تعمیق رفتار مطالعاتی در افراد از دوران کودکی آغاز می‌شود به همین دلیل در 118 کتابخانه عمومی بخش کودک و نوجوان وجود دارد و به همین دلیل زنگ کتابخوانی را از مدرسه آغاز کردیم.

وی افزود: کتابخانه‌های عمومی در امر مهم یادگیری در کنار آموزش و پرورش است و با تمام تمام در راستای یادگیری مادم العمر تلاش می‌کند. پوسترسی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با حضور اهالی فرهنگ و هنر، مدیرا ن کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان رونمایی شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ابتدای این نشست با تبریک هفته کتاب به خانواده بزرگ کتاب و کتابخوانی استان که در راستای تعالی فرهنگ ایران اسلامی به عنوان مهد علم و دانش گام بر می‌دارند، اظهار داشت: خوشبختانه زیرساخت حوزه کتاب و کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه علمیه، دانشگاه‌ها و... برای توسعه هر چه بهتر فرهنگ کتاب و کتابخوانی فراهم بوده و هر روز نیز تلاش‌های بیشتری صورت می‌گیرد تا جامعه‌ای شکل گیرد که اعضای آن مهارت‌های تفکری، تحلیلی و انتقاد را بیاموزند و در روزگاری که آشفتگی اطلاعات بیداد می‌کند، بتوانند از منابع معتبر اخبار صحیح را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه 118 کتابخانه عمومی شامل 71 کتابخانه شهری، 46 کتابخانه روستایی و یک کتابخانه سیار در استان همدان فعالیت می‌کنند، افزود: بیش از یک میلیون و 400 هزار نسخه کتاب برای همه گروه‌های سنی، دسترسی به پایگاه اطلاعاتی نورمگز با بیش از 2 هزار و 700نشریه تخصصی، پایگاه اطلاعاتی مگاپیپر در برگیرنده منابع لاتین در اختیار اعضای کتابخانه‌های عمومی به صورت رایگان قرار دارد. همچنین در بخش نابینایان کتابخانه مرکزی بیش از 10 هزار منبع صوتی و حدود 1000 نسخه کتاب بریل وجود دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه در کنار زیرساخت‌های عمرانی، در تلاشیم تا ارتباط بین کتاب، نویسندگان و مردم را هرچه بیشتر برقرار کنیم، تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی به عنوان مراکز اجتماعی محله، در روستاها و شهرها در حال فعالیت هستند و در یک سال گذشته 10 هزار برنامه فرهنگی انجام داده‌اند. با این وجود برای افزایش ضریب نفوذ کتابخانه‌های عمومی و کتاب در لایه‌های مختلف جامعه نیازمند هم افزایی بین همه دستگاه‌ها هستیم. همچنین در این راه دست یاری به سوی همه افرادی که دغدغه کتاب دارند، دراز می‌کنیم.

وی افزود: خوشبختانه حضور خیرین در بخش اهداء زمین، ساخت کتابخانه و منابع اطلاعاتی پر رنگ بوده و بسیاری از کتابخانه‌های احداث شده با حمایت آنها انجام شده است. در سال جاری نیز کتابخانه روستای اشترمل با همکاری بانک پاسارگاد به بهره‌برداری خواهد رسید و دو کتابخانه روستای دهپیاز و کوزره نیز با همکاری همین بانک کلنگ زنی می‌شود.

زارعی تصریح کرد: کتابخانه آیت‌الله مدنی تویسرکان، قدیمی‌ترین کتابخانه عمومی استان همدان بازسازی و بهسازی شده است که در هفته کتاب به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین کتابخانه فجر صالح آباد که با همکاری خیرین شهر بهسازی شد، به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین در احداث کتابخانه روستای عبدالرحیم، بنیاد علمی‌آموزشی قلمچی و خیرین روستا مشارکت کردند.

مسعود ویژه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در این نشست اظهار کرد: با توجه به نظرات بزرگان امروز در آخر الزمان قرار داشته و شاهد رویارویی دو فرهنگ اسلامی و غربی هستیم. نقطه تلاقی این دو فرهنگ فضای مجازی است که با تمام نقاط مثبت و کارایی، از ابزارهای نوین استعمار به حساب می‌آید. فضای مجازی انبوهی از اطلاعات را به مخاطبین ارائه می‌دهد به طوری که بسیاری از افکار تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند.

وی افزود: اما برای حرکت در مسیر تمدن نوین اسلامی کتاب می‌تواند به باورها و تفکر مردم عمق دهد. بنابراین اگر بخواهیم در مسیر تمدن نوین اسلامی قدم برداریم راهی جز ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نداریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه هفته کتاب سال جاری با سال‌های گذشته متفاوت است، تصریح کرد: مجموعه‌های فرهنگی و هنری حضور پررنگی در هفته کتاب سال جاری دارند و برنامه‌های متفاوتی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی رقم خورده است. چندین رونمایی کتاب در انجمن‌های ادبی تدارک دیده شده است.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: