۳۰ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Saturday 2024 (Jul) 20

هفته‌نامه شماره ۶۰ | ۳۰خرداد ۱۴۰۳

سپهرپیام، گروه خبر نگین موسیوند: مدیرکل استاندارد استان همدان اشاره به فرا رسیدن تابستان و مراجعه خانواده‌ها به همراه فرزندان در اوقات فراغت به شهربازی‌ها، گفت: باید تمامی شهربازی‌ها برای استاندارد‌سازی تجهیزات خود اقدام نمایند، چراکه هرگونه استفاده و بهره‌برداری از این تجهیزات بدون مجوز این اداره، وجاهت قانونی نداشته و ممنوع است.

امیرمسعود مجیدی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در سال گذشته عنوان کرد: با تلاش همکاران در سال 1402 توانستیم رتبه ششم کشور را کسب کنیم و خوشبختانه تمامی برنامه‌ها در این سال تحقق پیدا کرد.

وی سپس با اشاره به اهم آزمون نازل‌های سوخت مایع و گاز طبیعی (CNG) که مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته، تأکید کرد: در سال گذشته 2000 نازل سوخت مایع و 215 نازل CNG مورد سنجش قرار گرفت.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به باسکول‌های ثابت همکف و ترازوهایی که در داد و ستد عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: تعداد 423 باسکول ثابت و پنج‌هزار و 939 ترازو مورد بررسی قرار گرفته که با توجه به اطلاعیه صادر شده به تمامی واحد‌های تولیدی آنها را موظف کردیم وزن خالص محصول روی بسته‌بندی‌ها درج شود.

مجیدی از دریافت 17 هزار و 25 گواهینامه بین‌المللی استاندارد در دو آزمایشگاه استان خبر داد و افزود: در استان 23 آزمایشگاه داریم که از این تعداد 17 آزمایشگاه موفق به کسب گواهینامه بین‌المللی شده‌اند و الباقی آزمایشگاه‌‌ها نیز تا پایان سال ملزم به گرفتن این گواهینامه هستند.

وی سپس با اشاره به 75 پروانه اجباری و تشویقی که در ارزیابی انطباق استاندارد کالا صادر شده، ابراز کرد: از این تعداد 69 پروانه استاندارد اجباری و 6 پروانه استاندارد تشویقی دارند؛ ضمن اینکه در سال 1402 تعداد 84 پروانه استاندارد تمدید شده و از این تعداد 65 پروانه اجباری و 19 مورد پروانه تشویقی بوده که متأسفانه در سال قبل به‌دلیل عدم دارا بودن استانداردهای لازم مجبور به ابطال 120 پروانه نیز شدیم.

مدیرکل استاندارد استان همدان با اشاره به 73 برنامه تخصصی و عمومی که در دستور کار این سازمان قرار دارد، گفت: استانداردسازی آسانسورها در مکان‌های عمومی و خصوصی از جمله این برنامه‌ها است تا مردم بتوانند با خیالی آسوده از آسانسورها استفاده کنند.

مجیدی از فعال‌سازی دفاتر استاندارد‌سازی در دانشگاه‌های استان همدان نیز خبر داد و افزود: در این طرح می‌توان از ظرفیت دانشگاه‌، اساتید و دانشجویان در زمینه استانداردسازی بیشترین استفاده را کرد.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات این طرح می‌توان به درج نشان حلال در کشور اشاره کرد که لازم به ذکر است دیگر سازمان‌ها مجوز صدور این نشان را ندارند.

مدیرکل استاندارد استان همدان به الزام درج تاریخ تولید و تاریخ انقضا روی کالای تولید شده نیز اشاره و اذعان کرد: برای اطمینان بیشتر مردم، تمامی کارخانه‌ها موظف هستند نحوه نگهداری محصولات را روی کالای تولیدی خود درج کنند.

مجیدی در ادامه با اشاره به اهمیت اخذ برگه معاینه فنی خودروها نیز عنوان کرد: بررسی مخازن گاز CNG بر عهده این سازمان است که توسط آزمایشگاه‌های دارای مجوز صورت گرفته و مخازن نصب شده روی خودرو‌ها را با حداکثر 15 سال انقضا مورد بررسی قرار می‌دهند که در صورت آسیب دیدن مخزن و اتمام تاریخ انقضا مخزن توسط این آزمایشگاه‌ها معدوم شده یا برش داده می‌شود.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن تابستان و مراجعه خانواده‌ها به همراه فرزندان در اوقات فراغت به شهربازی‌ها، گفت: باید تمامی شهربازی‌ها برای استاندارد‌سازی تجهیزات خود اقدام نمایند که هرگونه استفاده و بهره‌برداری از این تجهیزات بدون مجوز این اداره، وجاهت قانونی نداشته و ممنوع است.

 


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: