۶ (اسفند) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Sunday 2024 (Feb) 25

هفته‌نامه شماره ۵۶ | ۳۰بهمن ۱۴۰۲

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: 100 درصد مراتع این استان حدود 666 هزار هکتار ممیزی شده است.

اسفندیار خزائی اظهار کرد: اجرای طرح ممیزی با هدف شناسایی بهره‌برداران واقعی و حق استفاده از مراتع اجرا و آمار دقیق بهره برداران مشخص شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان افزود: ظرفیت مراتع این استان 510 هزار واحد دامی است اما 2.5 برابر بیش از ظرفیت یاد شده معادل یک میلیون و 600 هزار واحد دامی از مراتع تعلیف می‌کنند.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته مراتع این استان محل رویش یک هزار و 658 گونه انواع گیاهان است ادامه داد: همدان یک استان مرتعی و در فلات بلند واقع شده و 314 گونه موجود در استان از گونه‌های معطر، دارویی و صنعتی است.

وی اضافه کرد: گونه گون پنبه ای و مُفراح از گونه‌های دارویی فرخ بخش از گونه‌های اندومیک و بومی استان همدان به شمار می‌رود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اظهار کرد: طرح‌های احیا و اصلاح مراتع در قالب طرح‌های کپه کاری، بیولوژیک، بیومکانیک و کشت مستقیم، ذخیره نزولات و توسعه گیاهان دارویی در 2 هزار و 100 هکتار از اراضی این استان در حال اجرا است.

خزائی بیان کرد: این طرح‌ها در سه بخش با مشارکت و بهره گیری از توان جوامع محلی، از محل اعتبارات استانی و با بهره گیری از اعتبارات ملی اجرا می‌شود.

وی افزود: طرح‌های احیا و اصلاح مراتع با اعتبار دولتی انجام نمی شود بلکه با بهره گیری از توان جوامع محلی تنها در مراتعی که به بهره برداران و دامداران مجاز احاله مدیریت شده صورت می‌گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: سالانه 10 تن بذر در ایستگاه تولید بذر این استان تولید و بذر مورد نیاز برخ استان‌ها نیز توسط همدان تامین می‌شود.

خزائی اضافه کرد: به دنبال بذرکاری در هر منطقه، یکسال در آن محدوده با هدف تقویت بذر منطقه قُرق صورت می‌گیرد.

وی گفت: برای پیشگیری از خسارت به مراتع، طول دوره بهره برداری از مراتع را کاهش دادیم همچنین از (پس چر) مزارع یعنی کاه و کلش به جا مانده از برداشت گندم برای دام استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: متوسط حریق اراضی ملی تا سال 1395 حدود 500 هکتار بود که رفته رفته کمتر شد و پارسال با وجود پوشش گیاهی مناسب به 12 فقره به وسعت 17 هکتار رسید امسال نیز به پنج فقره با 5.5 هکتار کاهش یافته است.

خزائی خاطرنشان کرد: با وجود بارش بهاره و بهبود شرایط مراتع در سال گذشته 60 درصد پوشش گیاهی در مناطق بحرانی قرار داشت و مستعد آتش سوزی بود.

وسعت اراضی ملی استان همدان به حدود 700 هزار هکتار می‌رسد.

 


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: