۹ (آذر) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Thursday 2023 (Nov) 30

هفته‌نامه شماره ۵۲ | ۳۰مهر ۱۴۰۲

«حجت الله شهبازی» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: برنامه جهش تولید برای کشت گیاهان دارویی در سطح استان همدان سه هزار و 700 هکتار است که این کشت به صورت قراردادی و آزاد انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در کشاورزی قراردادی 30 درصد قیمت بذر در ابتدای قرارداد پرداخت که بخشی از آن شامل یارانه دولتی می‌شود و مابقی در زمان برداشت محصول از کشاورز دریافت خواهد شد.

شهبازی با بیان اینکه تامین بذر گیاهان دارویی انجام شده است اظهار داشت: بیمه گیاهان دارویی به مبلغ 230 هزار تومان برای هر هکتار است که 100 هزار تومان آن یارانه دولتی و 130 هزار تومان را کشاورز پرداخت می‌کند. به گفته وی بیمه برای هر هکتار از کشت گیاهان دارویی یک میلیون و 700 هزار تومان خسارت پرداخت می‌کند.

براساس گزارش مرکز تحقیقات کشاورزی استان همدان وجود 315 گونه دارویی، صنعتی و خوراکی در اراضی ملی استان شناسایی شده است.

 اجرای طرح جهش تولید در 37 هزار هکتار از دیمزارهای شهرستان بهار

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار نیز گفت: طرح جهش تولید در دیمزارهای این شهرستان در سطحی بالغ بر 36 هزار و 970 هکتار برای سومین سال متوالی اجرا می‌شود.

«عبدالحسین اکبری» هدف از اجرای این طرح را افزایش میزان تولید و تثبیت آن در واحد سطح عنوان کرد و افزود: این طرح در 36 هزار و 970 هکتار از اراضی دیم شهرستان اجرا می‌شود. وی یادآور شد: یکی از مهم‌ترین اهداف طرح جهش تولید در دیم‌زارها افزایش بهره‌وری در واحد سطح و تولید در اراضی آیش با کشت محصولاتی مانند گلرنگ، کاملینا، حبوبات دیم و نباتات علوفه ای دیم است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهار گفت: افزایش تولید در دیم‌زارها با استفاده از ادوات و روش‌های نوین کشاورزی همچون اجرای خاک‌ورزی حفاظتی، استفاده از کودهای بذر مال، ریزمغذی‌ها و رعایت تناوب زارعی غلات و حبوبات، دانه‌های روغنی و علوفه دیم قابل دسترسی است که این موارد در اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارهای شهرستان مورد نظر قرار گرفته است.

وی اضافه‌ کرد: حدود 38 درصد اراضی کشاورزی شهرستان بهار دیم است که با بکارگیری شرکت‌های ترویجی، مراکز خدمات غیر دولتی و ارائه آموزش‌های لازم به کشاورزان طرح جهش، امکان افزایش تولید و بالا بردن در آمد کشاورزان میسر است.

 500 راس دام سنگین مازاد از دامداران همدانی خرید حمایتی شد

مدیر تعاون روستایی استان همدان نیز گفت: 500 راس دام سنگین مازاد دامداران با هدف حمایت از دامداران و تامین ذخیره گوشتی استان خرید حمایتی شد.

«مسعود اکبری» اظهار داشت: دام‌های خریداری شده از سوی این اتحادیه مطابق دستورالعمل‌ها در کشتارگاه صنعتی همدان کشتار و بسته بندی شده و به شرکت پشتیبانی امور دام استان برای ذخیره سازی یا بازار رسانی تحویل می‌شود.

مدیر تعاون روستایی استان همدان یادآور شد: عملیات خرید دام زنده با نرخ مصوب حمایتی در استان همدان با همت اتحادیه دامداران استان ادامه دارد و تلاش بر این است تا دغدغه دامداران در فروش دام زنده مازاد با حذف واسطه برطرف شود.

اکبری پیرامون پرداخت مطالبات دامدارانی که دام خود را به اتحادیه دامداران استان تحویل داده اند گفت: 90 درصد مطالبات دامداران تا پایان شهریورماه پرداخت شده و برخی دامداران نیز به ازای تحویل نهاده دریافت کرده اند.

وی افزود: دولت در دوره‌هایی که دام مازاد وجود دارد خرید حمایتی دارد و نسبت به ذخیره سازی آن و عرضه آن به بازار در زمان پیک مصرف اقدام می‌کند. 

استان همدان با داشتن 4.4 درصد از تولیدات بخش کشاورزی، یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور است به نحوی که بخش کشاورزی 29 درصد اشتغال و 25 درصد ارزش افزوده فعالیت‌های اقتصادی این استان را به خود اختصاص داده است.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: