۱۹ (مرداد) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Wednesday 2022 (Aug) 10

هفته‌نامه شماره ۳۸ | ۲۹تیر ۱۴۰۱

سپهرپیام، گروه اجتماعی: جدیدترین تصویر از «هانیه توسلی»، بازیگر سینما و تلویزیون با یک حیوان خانگی باعث نگرانی و اعتراض برخی کاربران فضای مجازی شده است. این عکس با توضیحات این بازیگر نشان می‌دهد او و یک قلاده سگ هاسکی(حیوان سردسیری) در کویر لوت هستند.

مدتی قبل هم هانیه توسلی با انتشار متنی غم‌انگیر درباره مرگ گربه‌ای که نگهداری می‌کرد، جنجال زیادی در فضای مجازی ایجاد کرد. محبت عمیق او نسبت به یک حیوان باعث شد برخی کاربران فضای مجازی با ناراحتی او شوخی کنند. در حالی که وابستگی به حیوان خانگی مسئله‌ای جدی در بین افراد است و معمولا فقدان حیوانات آسیب روانی جدی به صاحبان‌شان وارد می‌کند.

این وابستگی شدید بین انسان و حیوان علی‌رغم احساس لذتی که برای افراد دارد می‎‌تواند آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به تمام چرخه طبیعت وارد کند؛ همانطور که امروز متخصصان محیط زیست ایران را به شدت نگران کرده است. سلبریتی‌های بسیار زیاد دیگری به جز هانیه توسلی هم هستند که سابقه طولانی در زمینه تبلیغ نگهداری از حیوانات دارند.

خرید حیوانات برای نگهداری در خانه باعث به وجود آمدن یک چرخه اقتصادی غیراخلاقی در پرورش حیوانات شده که کاملا حقوق حیوانات را نادیده می‌گیرد

کمترین آسیب این سبک زندگی، صدماتی است که به حیوان خانگی برای زندگی در شرایط غیر طبیعی وارد می‌کند مثل آسیبی که به هاسکی در آب و هوای غیر از سیبری وارد می‌شود و مصداق واقعی ظلم به این گونه است. بیشترین آسیب هم از به خطر افتادن جان انسان‌ها تا خطر جدی انقراض حیواناتی است که در طبیعت زندگی می‌کنند.

اما چگونه نگهداری از حیوانات خانگی می‌تواند تا این اندازه برای محیط زیست مضر باشد؟ خرید حیوانات برای نگهداری در خانه باعث به وجود آمدن یک چرخه اقتصادی غیراخلاقی در پرورش حیوانات شده که کاملا حقوق حیوانات را نادیده می‌گیرد. در این چرخه غیر اخلاقی توله‌هایی که زیبایی مورد پسند بازار را ندارند در طبیعت رها می‌شوند.

خسته شدن از فرآیند سخت و پرهزینه نگهداری از حیوان هم اغلب باعث می‌شود افراد، حیوانی که نگهداری می‌کرده‌اند را در طبیعت رها کنند. افزایش تعداد حیوانات ولگرد در طبیعت یعنی شروع چرخه انقراض سایر حیوانات

حیوانات رها شده در طبیعت هم با دلسوزی‌های بی‌مورد افراد حامی‌نما که دائما به آن‌ها غذا می‌دهند، به شکل ترسناکی قوی شده و به میزان زیادی هم تولید مثل می‌کنند. جمعیت بالا، زندگی گله‌‎ای و قدرت زیاد این حیوانات ولگرد جان سایر جانداران ساکن در طبیعت را به خطر انداخته است.

اما حقیقت این است که دلایل نگهداری حیوانات خانگی متعدد بوده و لازم است نگاهی جامع، کامل و میدانی در قالب پرسش نامه‌ها از افراد در سنین مختلف انجام شود تا اطلاعات علمی به دست آید اما زمانی که افراد ارتباط مناسبی با دیگران ندارند به این موضوع گرایش پیدا می‌کنند که حیوانات خانگی داشته باشند. متأسفانه عدم تمایل به ازدواج و فرزندآوری یکی دیگر از دلایل نگهداری حیوان خانگی است تا خلأ عاطفی افراد جبران شود. سالمندان هم به این موضوع گرایش دارند چون شریک زندگی شأن فوت کرده و فرزندان کمتر به آنان سر می‌زنند.

مسئله دیگر اینکه برخی افراد تمایل به دیده شدن دارند و از حیوانات خاص استفاده می‌کنند تا به آنان توجه کنند. در خصوص حقوق حیوانات باید قانونگذاری توسط مجلس انجام شود و به مرحله اجرا برسد در این زمینه لایحه‌ای هم به مجلس برده شده است. زمانی که قوانین تصویب شود افرادی که حیوانات خانگی دارند مسئول هستند و حیوان آزاری به حداقل می‌رسد. زمانی که قانون و ضابطه‌ای نباشد با افرادی که حیوانات را آزار می‌دهند برخوردی صورت نمی‌گیرد و تنها حیوانات آسیب نمی‌بینند انسان‌ها هم آسیب می‌بیند بنابراین قانون مدون لازم است.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: