۳۰ (تیر) ۱۴۰۳ ◀ ◀ Saturday 2024 (Jul) 20

هفته‌نامه شماره ۶۰ | ۳۰خرداد ۱۴۰۳

با افزایش روزافزون شهرنشینی و گسترش شهرها انجام طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی که همه جوانب زندگی شهری و زندگی شهروندان را برطرف نماید ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. در پروژه‌های شهری رضایتمندی شهروندان مهم‌ترین عامل در مدیریت پروژه است. در بین عوامل مهم در امر مدیریت شهری یکی از مهم‌ترین مسائلی که وجود دارد مسئله مربوط عمران شهری و اجرای مناسب و سالم و سودمند پروژه‌های عمرانی می‌باشد که اگر به این موضوع به دقت پرداخته شود و عوامل مربوط به برنامه ریزی مراحل انجام پروژه، زمان بندی و بودجه اجرای پروژه به طور دقیق پیشینی و اجرای گردند مسلما در ایجاد یک شهر زیبا و سالم گامی بسیار مهم برداشته شده است. شهرداری منطقه یک همدان در سال 1403 بودجه ای 440 میلیارد تومانی جهت اجرای پروژه‌های عمرانی خود در نظر گرفته است که در این خصوص و جزییات اجرای پروژه‌ها با حضرت زاده مدیر منطقه یک به گفتگو نشسته ایم:

مدیر منطقه یک با بیان اینکه در نظر گرفتن نظرات شهروندان یکی از مهم ترین عوامل در موفقیت پروژه‌های عمرانی در شهرداری است افزود طی سال 1402 و با مراجعات و تماس‌هایی که شهروندان با شهرداری داشته اند و همچنین نظرات کارشناسان فنی بیش از پنجاه پروژه عمرانی با بودجه ای 440 میلیارد تومانی در نظر گرفته شده است که امیدواریم در انتهای سال بتوانیم گامی مهم در رضایتمندی شهروندان برداشته باشیم.

حضرت زاده با اشاره به اینکه آزادسازی حریم رودخانه عباس آباد که از اواخر سال جاری آغاز شده است یکی از پروژه‌های مهم فرا منطقه‌ای در سطح منطقه یک است که هدف آن احیای رود دره‌های شهر همدان است و تمهیدات ویژه ای جهت فضاسازی آن در نظر گرفته شده است تا شهروندان عزیز همدانی و گردشگرانی که به شهر همدان سفر می‌کنند بتوانند از این فضای بکر استفاده ای مناسب ببرند.

مدیر منطقه یک با اشاره به اینکه یکی از مطالبات مهم شهروندان همدانی کاهش ترافیک در سطح شهر است افزود از سال گذشته اقدامات مهمی در این خصوص در نظر گرفته شده است که آخرین آنها تعریض خیابان ستاره مابین چهارراه پاستور و خیابان هنرستان بوده است و در انتهای اردیبهشت ماه تقدیم شهروندان عزیز شد و در سال جاری نیز پروژه تقاطع غیر هم سطح یکی از مهم ترین پروژه‌های اجرایی منطقه یک در جهت کاهش ترافیک می‌باشد.

حضرت زاده یکی از پروژه‌های موفق در سال 1402 که شهروندان زیادی از آن استقبال کرده اند را پروژه جداره سازی پیاده‌راه بوعلی دانست که با هدف حفظ قدمت و زیبایی بصری این معبر و همچنین ثبت جهانی هگمتانه صورت پذیرفت لذا در سال جاری نیز در ادامه اجرای این پروژه، پروژه جداره سازی میدان امام خمینی (ره) از ماه پیش آغاز شده است تا احیای مناظر تاریخی همدان در سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه پارک دوستدار کودک که مخصوص کودکان کم توان جمسی و ذهنی است و از سال 1402 آغاز شده است نظر بسیاری از شهروندان را به خود جلب کرده است و در سال جاری نیز با بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته شده است، امیدواریم قسمتهای مهمی از این پروژه به بهره برداری رسیده و در اختیار شهروندان عزیز قرار گیرد.

مدیر منطقه یک شهرداری همدان با اشاره به اینکه رشد جمعیت شهرها به نوبه خود مسائلی همچون ترافیک، سر و صدا، افزایش کارگاه‌های صنعتی و مزاحمت شهری را در پی داشته است افزود: یکی از راه حل‌ها برای حل مسائل زیست محیطی و تبدیل هر چه بهتر محیط شهری به محلّی قابل زیست برای شهروندان، ایجاد فضای سبز شهری، به ویژه ایجاد پارک‌های درون شهری است که این مهم در شهرداری منطقه یک طی سالیان اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است که یکی از این پروژه‌ها ادامه احداث پروژه 48 هکتاری ارم است که عملیات پیاده رو سازی آن به اتمام رسیده است و هم اکنون عملیات اجرایی زمین ورزشی و سرویس‌های بهداشتی آن در حال احداث است.

وی ادامه داد: شهرداری منطقه یک علاوه بر اجرای پارک‌های درون شهری نسبت به احداث پارکی فرا منطقه‌ای با اعتبار 200 میلیارد ریال که شهروندان همدانی بتوانند اوقات فراغت خود را در آن سپری کنند را در سال جاری در نظر گرفته است.

مرتضی حضرت زاده مدیر منطقه یک با بیان اینکه طی سالیان اخیر مشکل کمبود آب در شهر همدان به طور جد احساس می‌شود عنوان کرد با استفاده بهینه از منابع آبی می‌توان تا حدود زیادی از ادامه دار شدن این مشکل جلوگیری کرد و این مهم به عنوان یک وظیفه بر روی دوش تمامی شهروندان همدانی است، لذا شهرداری منطقه یک با هدف بهینه سازی هرچه بیشتر منابع آبی احداث مخازن زیر زمینی آب را از دیگر پروژه‌های این منطقه دانست که از مهم ترین آنها می‌توان به مخزن زیرزمینی پارک مردم اشاره کرد.

مدیر منطقه یک با بیان اینکه پیاده رو سازی تاثیر به سزایی در زیباسازی شهر و

استانداردسازی محل حرکت عابرین پیاده دارد افزود: در سال جاری بودجه قابل‌توجهی جهت پیاده‌روسازی معابر منطقه یک در نظر گرفته شده است که از اهم این موراد می‌توان به پروژه‌های پیاده رو سازی خیابان پاستور، سعیدیه، میرزاد عشقی، دره مراد بیگ، کوی مدرس و... اشاره کرد.

مدیر منطقه یک با بیان اینکه یکی از رسالت‌های مهم شهرداری در حوزه‌های فرهنگی ورزشی توسعه زیرساخت‌ها برای شکوفایی نسل جوان است گفت: رویکرد این منطقه افزایش هرچه بیشتر زیرساخت ورزش‌های مختلف در منطقه یک است به طوری که شهروندان در محلات خود بتوانند از آن بهره ببرند که در این خصوص پروژه‌هایی از قبیل احداث زمین ورزشی فوتبال و بسکتبال در کوی خاتم که در آستانه بهره برداری هستند می‌توان اشاره کرد که این اقدام در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

وی تکمیل و تجهیز تالار همایش‌های قرآنی و بین‌المللی را یکی از پروژه‌های مهم در شهرداری منطقه یک دانست که با جای گذاری مبلمان درونی و تجهیز کامل این تالار شاهد افتتاح بزرگ‌ترین تالار همایش‌های بین‌المللی در غرب کشور خواهیم بود.

حضرت زاده با اشاره به اینکه زیرسازی و آسفالت‌ریزی معابر یکی از وظایف اصلی در شهرداری هاست گفت: سعی شده است با تلاش و دقت فراوان معابری که دارای مشکل هستند شناسایی شوند و با دسته بندی آنها به صورت کامل در سطح منطقه یک اقدام به آسفالت ریزی با استفاده از اکیپ‌های مختلف صورت بپذیرد.

وی ترمیم و بازسازی پارک‌ها و بوستان‌های موجود در شهر را نیز از دیگر اقدامات در حوزه فضای سبز دانست که می‌توان به محوطه سازی گنجنامه، بوستان مردم، بوستان ارم و... اشاره کرد و همچنین می‌توان به احداث سرویس‌های بهداشتی در نقاط مختلف شهر اشاره کرد.

حضرت زاده در انتها از تکمیل و بهره برداری پروژه‌های احداث ساختمان چند منظوره کوی مدرس و همچنین ساختمان تجاری بلوار شهید فهمیده طی ماه‌های آینده خبر داد و اظهار داشت با توجه به سیاستگذاری شورای محترم اسلامی شهر نیز با فروش واحدهای تجاری بلوار شهید فهمیده عملیات تملک بارانداز شهرکهای صنفی در سایر دیگر مناطق همدان صورت خواهد پذیرفت.

وی در انتها از تمامی شهروندان عزیز همدانی که با پرداخت به موقع عوارض خود شهرداری همدان خود را در اجرای هر چه بهتر و مناسبتر پروژه‌ها یاری می‌نماید تقدیر و تشکر کرد.

 

 


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: