۶ (اسفند) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Sunday 2024 (Feb) 25

هفته‌نامه شماره ۵۶ | ۳۰بهمن ۱۴۰۲

 
نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با بیان اینکه حذف ربا از سیستم بانکی ضرورتاً منجر به بانکداری اسلامی نمی‌شود، گفت: علت اینکه برخی از مراجع می‌گویند بانکداری ربوی است، این است که قانون بانکداری در بانک‌ها اجرا نمی‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین حبیب‌الله شعبانی‌موثقی سه‌شنبه 30 آبان در جلسه‌ای با موضوع بانکداری در جمع بسیج اساتید دانشگاه بوعلی‌سینا، با بیان اینکه قانون بانکداری هیچ اشکال شرعی ندارد، اظهار کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند به قانون اشکال ربوی بودن بانکداری را بگیرد؛ ممکن است به لحاظ اقتصادی منصفانه نباشد اما ربا نیست.

وی تصریح کرد: مسائلی که در بانک وجود دارد از دو منظر قابل بحث است؛ اول اینکه نقش بانک در نظام اقتصادی و تحقق عدالت اجتماعی چیست؟ البته از همین منظر می‌توان مسأله فقه را محل بحث قرار داد.

امام جمعه همدان با اشاره به نقش بانک در ایجاد تورم، خلق پول و افزایش پایه پولی کشور، افزود: بانک‌ها نقش اساسی در پایه پولی کشور و ایجاد تورم دارند.

حجت‌الاسلام و المسلمین شعبانی‌موثقی با بیان اینکه از سال 90 تا سال 1400 پایه پولی کشور پنج برابر رشد کرده است، خاطرنشان کرد: این رشد پایه پولی رشد سرسام‌آور مستمری را ایجاد می‌کند و یکی از مشکلات کشور این است که تورم‌ها چند سال مستمر ادامه دارد به طوری که از سال 96 تا 97 تورم مستمر ایجاد شده که آزاردهنده بوده است.

***بانک‌های خصوصی مشکلات تورم و بنگاه‌داری را ایجاد کرده‌اند

وی با اشاره به اینکه یکی از بخش‌هایی که مشکلات جدی را در عرصه تورم و سرمایه‌گذاری کشور ایجاد کرده، بانک‌های خصوصی بوده است، تأکید کرد: امروز بانک‌های خصوصی مشکلات تورم و بنگاه‌داری را ایجاد کرده‌اند چرا که بانک خصوصی برای سود وارد شده و می‌تواند بازار را در سطح کلان متأثر کند.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به مسائل شرعی بانکداری، اظهارکرد: قانون عملیات پولی و بانکی که از سال 61 مصوب شده، تاکنون هیچ تغییری نکرده است. این قانون وظایف بانک‌ها را در دو بخش مطرح کرده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین شعبانی‌موثقی با بیان اینکه پایه و اساس بانکداری متداول مبتنی بر ربوی بودن است، افزود: تلاش بانکداری بدون ربا، حذف رباست اما معنی آن، این نیست که بانکداری اسلامی است و ممکن است از منظرهای دیگر اسلامی نباشد.

وی یادآور شد: در اسلام دو نوع ربا وجود دارد؛ آن مبلغ اضافه‌ای که شرط می‌شود در قرارداد حقوقی به نام قرض لحاظ شود، رباست و نوع دیگر ربای بیع است.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با بیان اینکه ماهیت معاملات در بانک اگر قرض شود، هر سودی به هر شکلی برایش اتفاق بیفتد، رباست، تصریح کرد: ربا در دو قرارداد قرض و بیع اتفاق می‌افتد اما در بیع اشکالی وارد نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین شعبانی‌موثقی ادامه داد: قانونگذار برای اینکه بانک‌ها مبتلا به قرض ربوی نشوند و ربا از سیستم بانکی حذف شود، در قرارداد عملیات بانکی 12 عقد شرعی را پرداخت وام طراحی کرده است.

 


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: