۹ (آذر) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Thursday 2023 (Nov) 30

هفته‌نامه شماره ۵۲ | ۳۰مهر ۱۴۰۲

 با وجود تأکید تمامی مسئولان متولی در حوزه حفظ و نگهداری اراضی ملی، منابع طبیعی، فضای سبز و باغات شهر همدان، متأسفانه در سال‌های اخیر تخریب گسترده باغات و ساخت و سازهای غیرمجاز در نقاط مختلف شهر همدان سرعت بیشتری پیدا کرده است.

در این بین، روند برخورد قانونی با متخلفان بسیار کُند بوده که موجب شده متخلفان با خیال راحت به ساخت و سازهای خود ادامه دهند و در این میان هر از گاهی عکس‌هایی از قطع گسترده درختان در نقاط مختلف شهر در فضای مجازی منتشر می‌شود که ناراحتی، نارضایتی و واکنش جدی شهروندان را نیز به‌دنبال داشته است.

در این حوزه انتظار می‌رود دستگاه قضا و سایر دستگاهای مسئول در این زمینه با تدوین قوانین پیشگیرانه، راهگشا و البته بازدارنده و به‌ تبع آن برخورد قانونی و بدون اغماض‌ جلوی این حجم گسترده از تخریب باغات را بگیرند.

متاسفأنه در این بین سازمان جهاد کشاورزی به عنوان یکی از دستگاه‌های متولی در این زمینه، عزم جدی برای جلوگیری از تخریب باغات را ندارد که انتظار می‌رود مدیران این سازمان به وظایف قانونی خود جدی‌تر ورود کنند.

فرماندار همدان اخیراً در کارگروه پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز شهرستان گفته بود: متأسفانه شاهد تلاش موفق عده‌ای سودجو برای دست‌اندازی و‌ تعرض به اراضی ملی و منابع طبیعی در همدان هستیم در حالی‌که منابع طبیعی، فضای سبز و باغات همدان ظرفیت و‌ مزیت مهم گردشگری و زیست محیطی همدان است و وظیفه حفظ آن را داریم.

به گفته مسلم مخفی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مربوطه در خصوص حفظ اراضی ملی، فضای سبز و پیشگیری از تصرف حریم رودخانه‌ها و راه‌ها رضایت‌بخش نیست، تا جایی که فضای سبز و باغات همدان آسیب جدی دیده و اخیراً شاهد تشدید پدیده مخرب کوه‌خواری در همدان هستیم که بایستی جهادکشاورزی، راه و شهرسازی، منابع آب، بنیاد مسکن و شهرداری در این خصوص جدی باشند.

نکته مهم در صحبت‌های وی موضوع ترک فعل مدیران دستگاه‌های اجرایی مسئول در خصوص حفظ کاربری‌ها، جلوگیری و برخورد با این‌گونه تخلفات است که وی وعده داده؛ تخلف و ترک فعل این مدیران به دستگاه‌های نظارتی منعکس و پیگیری خواهد شد که امیدواریم این صحبت فرماندار همدان جامه عمل به خود بپوشد و شاهد اجرای قانون در این زمینه باشیم!

فرماندار همدان در این خصوص به نقش مهم رسانه‌ها در جهت حفظ منابع طبیعی و باغات همدان تأکید کرده و از رسانه‌های جمعی خواسته است پای کار بیایند، چرا‌که اینجا جای سکوت نیست و البته به حق هم گفته‌اند. ما اصحاب رسانه‌ استان نیز باید نسبت به این موضوعات باید حساسیت بیشتری به خرج دهیم و از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نکنیم.

در پایان انتظار داریم فرماندار همدان وعده خود در جدیت، استمرار و پیگیری‌های لازم برای اجرای احکام صادره در رفع تصرف از اراضی ملی، منابع طبیعی، حریم‌های قانونی و تغییر غیر مجاز کاربری‌ها را جامه عمل بپوشاند تا شاهد حفظ فضای سبز و باغات شهر همدان و جلوگیری از تخریب آنها باشیم.

 

 


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: