۹ (آذر) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Thursday 2023 (Nov) 30

هفته‌نامه شماره ۵۲ | ۳۰مهر ۱۴۰۲

وی با بیان اینکه امیدواریم وضعیت کوچ عشایر در سال‌های آینده هم به این صورت مدیریت شود، یادآور شد: گروه‌هایی در ایل‌راه‌های استان استقرار پیدا کردند تا میزان دام و شرایط کوچ عشایر را پایش کنند.مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان تصریح کرد: خوشبختانه با بارش‌های خوب در زمستان و بهار مراتع استان از وضعیت مناسبی برخوردار است و پوشش گیاهی برای تعلیف دام وجود دارد.

وی با بیان اینکه هنوز آمار دقیقی از تعداد دام عشایر نداریم، افزود: در این راستا گروه‌هایی در ایل‌راه‌ها مستقر هستند تا تعداد دام عشایر را بررسی و پایش کنند که به نظر می‌رسد با توجه به قیمت بالای نهاده‌های دامی و افزایش کشتار دام در سال گذشته، تعداد دام عشایر کاهش پیدا کرده باشد.

خزایی خاطرنشان کرد: 64 هزار بهره‌بردار در مراتع استان همدان وجود دارد که تعداد دام مجاز این بهره‌برداران 523 هزار رأس است، اما با استقرار عشایر در سامانه‌های عرفی تعداد دقیق مراتع مشخص خواهد شد.

وی درباره صدور پروانه چرا برای دام فرزندان عشایر ادامه داد: براساس شیوه‌نامه مراتع اگر مرتع‌داری فوت کند، تنها به یکی از فرزندان او پروانه چرا داده می‌شود؛ بنابراین باید به فکر اشتغال مولد برای فرزندان عشایر باشیم.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه ظرفیت مراتع برای اضافه شدن دام امکان‌پذیر نیست، یادآور شد: اگر عشایر طرح‌های مرتع‌داری ارائه دهند، کمیته فنی منابع طبیعی حاضر است کمک کند؛ ضمن اینکه در طرح‌های مرتع‌داری ظرفیت‌های مختلفی ازجمله کشت گیاهان دارویی وجود دارد.

وی با بیان اینکه طرح‌های مرتع‌داری باید به‌روز شود، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت مراتع و کاهش 100 میلی‌متری بارندگی‌ها نسبت به بلندمدت، اضافه شدن دام امکان‌پذیر نیست؛ چراکه با این میزان بارش ظرفیت مراتع استان افزایش نخواهد یافت.

خزایی با تأکید بر اینکه فرزندان عشایر باید به مشاغل دیگر ازجمله دامداری صنعتی روی بیاورند، ادامه داد: منابع طبیعی حاضر است به طرح‌های مرتع‌داری در قالب دامداری صنعتی ویژه فرزندان عشایر، از اراضی استان تخصیص دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در پایان تأکید کرد: باید به دنبال دامداری صنعتی باشیم تا سطح کمی از اراضی ملی را به خود اختصاص دهد.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: