۶ (اسفند) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Sunday 2024 (Feb) 25

هفته‌نامه شماره ۵۶ | ۳۰بهمن ۱۴۰۲

سپهرپیام، گروه اجتماعی: سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های معلولان جسمی و حرکتی ضمن تاکید بر لزوم دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت به امکانات شهری، از جمله اتوبوس‌ها، اماکن و معابر و پارک‌ها و حتی محیط وب، گفت: طبق قانون، بلیت هواپیما برای معلولان نیم‌بهاست، اما به دلیل عدم دسترسی پذیری افراد دارای معلولیت به اپ‌های مرتبط با خرید بلیت هواپیما، در حال حاضر این افراد برای خرید بلیت به صورت نیم‌بها باید حتما از دفتر هواپیمایی به صورت حضوری خریداری کنند.

علی همت محمودنژاد اظهار کرد: شرایط مناسب‌سازی در کشور از نظر وسایل نقلیه، حمل و نقل و اماکن عمومی و وب به گونه‌ای است که شرایط رقابت برای معلولان با سایر افراد جامعه را مختل کرده و با گذشت بیش از حدود 17 سال از زمان تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان که کمیته مناسب‌سازی نیز در کشور تشکیل شده، توفیقات آنچنانی در این خصوص نداشته است.

وی علت این موضوع را کم‌اهمیتی استانداران و شهرداران در برگزاری جلسات این کمیته دانست و در این راستا از وزیر کشور خواست براساس تبصره 3 ماده پنج قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و همچنین مطابق موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی، نسبت به انفصال دائم یا موقتی از خدمات عمومی یا حتی تنزل مقام یا محرومیت از پست‌های حساس برای متخلفان اقدام کند.

محمودنژاد نسبت به وضعیت متروها و اتوبوس‌ها که برای افراد دارای معلولیت قابل دسترسی نیست، انتقاد کرد و افزود: درحالیکه کارت مترو و بی‌ آر تی برای معلولان رایگان است اما امکان استفاده از اتوبوس و بی‌آرتی برای این قشر فراهم نیست و این تناقض نمی‌تواند منافع معلولان را فراهم کند.

وی با تاکید بر لزوم دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت به امکانات شهری، ادامه داد: دسترس‌پذیری شامل محیط وب، اتوبوس‌ها، اماکن و معابر و پارک‌هاست. حال سوالی که وجود دارد این است که ما چه تعداد اپلیکیشن مسافرتی مناسب‌سازی شده برای افراد دارای معلولیت داریم؟.

سخنگوی شبکه تشکل‌های مردم‌نهاد معلولان جسمی و حرکتی با اشاره به نزدیک شدن ایام نوروز و مشکل افراد دارای معلولیت در خرید بلیت‌های هواپیما، هتل و بومگردی گفت: کدام یک از معلولان می‌توانند از چنین اپ‌هایی استفاده کنند؟.

محمودنژاد با اشاره به تبصره دو ماده پنج قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مبنی بر اینکه «استفاده افراد دارای معلولیت‌های شدید از سامانه‌های حمل و نقل ریلی و اتوبوسرانی درون‌شهری دولتی و عمومی رایگان و استفاده این افراد از سامانه‌های برون شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی نیم‌بهاء است.»، تصریح کرد: طبق قانون، بلیت هواپیما برای معلولان نیم‌بهاست اما در کدام یک از اپلیکیشن‌ها امکانات لازم برای استفاده از نیم‌بها بودن جهت دریافت بلیت هواپیما جا داده شده است؟.

وی تاکید کرد که به دلیل عدم دسترس پذیری معلولان به اپ‌های مرتبط با خرید بلیت هواپیما در حال حاضر افراد دارای معلولیت برای خرید بلیت هواپیما به صورت نیم‌بها باید حتما از دفتر هواپیمایی به صورت حضوری خریداری کنند.

سخنگوی شبکه تشکل‌های مردم‌نهاد معلولان جسمی و حرکتی در ادامه با بیان اینکه طبق تبصره 3 ماده 5 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، وزیر کشور می‌تواند کسانی که اصول مناسب‌سازی را رعایت نمی‌کنند، عزل کند، گفت: این درحالیست که تاکنون این بند از قانون توسط هیچ یک از وزرای کشور اجرا نشده است.

وی با اشاره به اینکه براساس قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، وزیر کشور رئیس کارگروه مناسب‌سازی و براساس ماده 31 عضو کمیته نظارت بر قانون است، در این راستا از وزیر کشور خواست اقدامات شایسته‌ای در جهت اجرای قانون به عمل آورد.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: