۹ (بهمن) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Sunday 2023 (Jan) 29

هفته‌نامه شماره ۴۵ | ۲۸دی ۱۴۰۱

 

میرشهرام صفری درباره زیرسویه جدید امیکرون اظهار کرد: زیرسویهXBB از ترکیب دو زیرسویه قبلی امیکرون به نام‌های bj1 و ba275 ایجاد شده، زیرسویه XBB در زیرسویه‌های مختلفی که تاکنون ایجاد شده، نخستین زیرسویه بوده که از ترکیب دو ویروس با یکدیگر ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه میزان کشندگی زیرسویه جدید امیکرون کمتر از دلتا و سویه‌های کشنده قبلی است، ادامه داد: اختلاف کشندگی زیرسویه جدید با زیرسویه‌های قبلی زیاد نیست، این در حالی است که کشندگی دلتا در افراد بستری حدود 12 درصد بوده و زیرسویه جدید امیکرون حدود هفت درصد است.

این نوروفیزیولوژیست با بیان اینکه احتیاط در برابر زیرسویه جدید امیکرون لازم و ضروری است، تصریح کرد: مشکلی که زیرسویه جدید امیکرون ایجاد کرده این است که نسبت به زیرسویه‌های قبلی، مسری‌ترین نوع است.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه از واکسیناسیون و ابتلای افراد در بیشتر کشورها مدت زیادی گذشته است، احتمال اینکه افراد به زیرسویه جدید امیکرون مبتلا شوند، وجود دارد.

 چه واکسن‌هایی بر زیرسویه XBB مؤثر است؟

صفری خاطرنشان کرد: لازم است ورود مسافران چینی به کشور کنترل و تست PCR از آن‌ها گرفته شود، همچنین باید مشخص شود که چه آلودگی‌هایی به داخل کشور وارد می‌شود، از این رو استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ضروری است، افرادی که علائم دارند، باید در منازل بمانند و استراحت کنند.

وی با بیان اینکه بی‌اشتهایی و گرفتگی صدا، وجه تمایز زیرسویه جدید امیکرون نسبت به زیرسویه‌های پیشین است، گفت: گرفتگی بینی، سرفه، گلودرد، سردرد، دردهای عضلانی، تب، ضعف عمومی، اسهال، از دست دادن حس بویایی یا چشایی و تنگی نفس از عوامل ابتلاء به زیرسویه جدید امیکرون است.

این نوروفیزیولوژیست افزود: هنوز به صورت واضح مشخص نیست که کدام یک از واکسن‌ها روی زیرسویه جدید امیکرون تأثیرگذار بوده است و ایمنی قابل توجهی در برابر این زیرسویه نشان می‌دهد یا خیر؟

وی با اشاره به اینکه لازم است ایمنی بدن افراد تقویت شود، تصریح کرد: در صورتی که افراد مبتلا به بیماری زمینه‌ای هستند یا سن بالای 60 سال دارند و بیش از شش ماه از تزریق دوز قبلی واکسن آن‌ها گذشته است، نسبت به تزریق دوز یادآور واکسن کرونا اقدام کنند.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: