۱۲ (آذر) ۱۴۰۱ ◀ ◀ Saturday 2022 (Dec) 03

هفته‌نامه شماره ۴۲ | ۹آذر ۱۴۰۱

حمید شیرازیانی در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه درحال حاضر 17 مدرسه کانکسی در استان وجود دارد، اظهار کرد: 17 مدرسه کانکسی در استان وجود دارد و در همین راستا طرحی با نام شهید پناهی با هدف جمع‌آوری مدارس کانکسی با ظرفیت بیش از 10 نفر درحال فعالیت است؛ در این طرح پنج مدرسه در استان شناسایی شدند و نقشه‌ آن‌ها درحال تهیه بوده تا مدرسه یک یا دو کلاسه در مناطق مورد نیازساخته شود.

وی با تأکید بر اهمیت حضور خیرین مدرسه‌ساز، تصریح کرد: اعتبارات خوبی را دولت در راستای ساخت فضاهای آموزشی پیش‌بینی می‌کند، اما این میزان پاسخگوی نیاز جامعه نیست؛ در این خصوص جامعه خیرین نقش‌آفرینی مهمی دارند تا میزان فضای آموزشی را افزایش دهند. درحال حاضر 15 درصد مدارس استان تخریبی هستند، 30 درصد قابلیت مقاوم‌سازی داشته و 55 درصد با ویژگی و ضوابط ساخته شده‌اند و مستحکم هستند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همدان با بیان اینکه از سال 77 تاکنون خیرین مدرسه‌ساز استان 380 میلیارد تومان تعهد داشته‌اند، افزود: تاکنون 75 درصد از این میزان محقق شده و 31 درصد مدارس استان توسط خیرین ساخته شده است.

وی از برگزاری همایش خیرین مدرسه‌ساز در استان همدان خبر داد و گفت: بیست‌وچهارمین همایش تکریم خیرین مدرسه‌ساز استان همدان با رویکرد تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، 26 آبان‌ماه با میزبانی همدان از 450 نفر از خیرین برگزار خواهد شد. ابتدای اسفندماه همایش «نیک‌اندیشان» ویژه خیرین همدانی ساکن در تهران را داریم که برای خیرین مدرسه‌ساز برگزار خواهد شد.

شیرازیانی با بیان اینکه میزان رشد اعتباری مشارکت مردمی از سال 1400 نسبت به 1401 توسط خیرین 31 درصد بوده است، توضیح داد: رویکرد دولت در شهرها برای امر مدرسه‌سازی به‌طوری است که 50 درصد سهم خیرین و 50 درصد سهم دولت برای شهرها بوده و این میزان در روستاها به‌صورت 30 درصد سهم خیرین و 70 درصد سهم دولت است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان همدان با اشاره به اینکه هم‌اکنون در استان با توجه به تراکم جمعیت در بخشی از آن مشکل تأمین فضا وجود دارد که باعث می‌شود نیاز ویژه به مدرسه‌سازی در همدان حس شود، گفت: سال 98 منابع ملی خوبی برای استان دریافت شد. این اعتبارات استانی کفاف ساخت مدارس را نمی‌دهد، زیرا تمرکز عمده این اعتبارات صرف تعمیر و تجهیز مدارس می‌شود؛ البته اعتبار پروژه‌های شاخص از منابع ملی تأمین می‌شود.

شیرازیانی با تأکید بر اینکه تمرکز اعتبارات براساس اعلام نیاز آموزش‌وپرورش است، اظهار کرد: خرید تجهیزات براساس اعلام نیاز آموزش‌وپرورش بوده و دارای ویژگی تعریف‌شده و ویژه‌ای است.

وی با اشاره به هزینه‌هایی که در سال گذشته شده است، افزود: سال گذشته مبلغ 6 میلیارد و 100 میلیون تومان برای تعمیر و تجهیز سرویس‌های بهداشتی، 28 میلیارد تومان برای سیستم‌های گرمایشی و 52 میلیارد تومان نیز برای خریداری تجهیزات کلاسی هزینه شده است؛ این میزان در مهرماه به‌صورت استانی توزیع شده و در قالب کاروان تجهیزاتی نسیم مهر، به دست دانش‌آموزان سراسر استان رسیده است.

شیرازیانی در پایان ضمن دعوت از همه خیرین برای کمک به ساخت مدرسه در سطح استان، اظهار کرد: کمک خیرین با درنظر گرفتن نیاز هر منطقه به مدرسه، ایجاد فضای آموزشی مناسب برای همه دانش‌آموزان را در سطح شهر و روستا به دنبال خواهد داشت.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: