۶ (اسفند) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Sunday 2024 (Feb) 25

هفته‌نامه شماره ۵۶ | ۳۰بهمن ۱۴۰۲

سپهرپیام، گروه خبر:  نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه تامین مواد اولیه پتروشیمی هگمتانه با قید فوریت در دستور قرار گرفته است گفت: تکمیل و تجهیز پتروشیمی ابن‌سینا نیز با دستور اکید وزیر نفت پیگیری خواهد شد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به جلسه با وزیر نفت و موضوعات مهم طرح شده در جلسه و همچنین قول مساعد پیگیری در این زمینه اظهار کرد: اولین موضوع، حل مشکل پتروشیمی هگمتانه بود چراکه این شرکت منحصر به فرد در خاورمیانه از حیث تامین خوراک اولیه دچار مشکلات بسیاری شده است.

وی با بیان اینکه این مشکل با دستور اکید وزیر نفت با قید فوریت در اسرع وقت حل خواهد شد افزود: در حال حاضر این مجموعه با 350 نیروی انسانی در حال فعالیت است که اگر تامین مواد اولیه صورت نگیرد معیشت کارکنان مختل خواهد شد. نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: حل مشکل پتروشیمی ابن سینا نیز دستور کار این جلسه بود به طوری که برای تکمیل و تجهیز این پروژه نیازمند بالغ بر 300 میلیون دلار تسهیلات از صندوق توسعه و مشارکت بخش خصوصی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مسئول پتروشیمی کشور از سوی وزیر نفت مأمور شده این مهم را پیگیری کند تصریح کرد: موضوع سوم که به جدیت در دست پیگیری قرار گرفت، بحث زمین انبارنفت همدان بود.

حاجی‌بابایی با تاکید بر اینکه از دو سال پیش پیگیری‌هایی در راستای ایجاد مجموعه ورزشی و مجموعه سلامت با همکاری قرارگاه خاتم در این منطقه صورت گرفته است گفت: در این باره وزیر نفت دستور صریح داد تا به سرعت پیگیری شود.

مجتمع بزرگ تولیدی «پتروشیمی هگمتانه» به اعتقاد کارشناسان و اهل فن در خاورمیانه تک و بی‌نظیر است، پروژه‌ای که پس از بهره‌برداری با تولید محصول پی وی سی پزشکی دست واردات را کوتاه کرده و ثروت آفرینی، ارزش افزوده و ارزآوری را برای کشور به ارمغان خواهد آورد. از روزی که نام پتروشیمی در شهر همدان با کلنگ زنی مسئولان وقت بر سر زبان‌ها افتاد، بسیاری از کارشناسان و اهل فن سخن به نقد گشودند و از «جانمایی گرفته تا ظرفیت و توجیه اقتصادی» طرح را به باد انتقاد گرفتند. اما شاید آن روز کسی تصور نمی‌کرد که چیزی قریب به 18 سال پس از صدور مجوز این واحد تولیدی تقریبا همه آن عیب و ایرادها و باید و نبایدها فراموش شود و تمام تمناها و تکاپوها فقط روی تمام شدن این طرح نیمه‌کاره طلسم شده متمرکز شود.

طرحی که قرار بود افزون بر ایجاد ارزش افزوده، ثروت‌آفرینی و اشتغال‌زایی مصداق علمی و عملی تبلور توسعه پایدار در خطه همدان را به تصویر بکشد؛ اما نشد. آنگونه که باید می‌شد نشد و شوربختی بر این طرح سایه افکند تا جایی که پتروشیمی می‌رفت بلوغ رکودش را به سوگ بنشیند، اما سرنوشت یک شانس دیگر به او داد و بالاخره افتتاح شد

شرکت صنایع پتروشیمی ابن سینا همدان در سال 1390 ثبت شده و دارای واحدهای مختلف فرآیندی شامل اتیلن اکساید، اتانول آمین، متیل‌دی‌اتانول آمین، گلایکول اتر و اتواکسیلات است که امید است با همت مسئولان از محاق بیرون آمده موجب رونق اقتصادی منطقه شود


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: