۴ (بهمن) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Monday 2022 (Jan) 24

هفته‌نامه شماره ۳۳ | ۳۰دی ۱۴۰۰

سپهرپیام، گروه خبر: کارشناس امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان همدان از افتتاح و بهره‌برداری سه واحد پرورش بُز اصلاح‌شده‌پرتولید در سطح استان در آینده نزدیک خبر داد.

حمید رحیمی نوا اظهار کرد:در زمینه پرورش بزهای اصلاح شده تعداد سه فقره پروانه تاسیس با ظرفیت 630 راس دام مولد در سطح استان در شهرستان‌های نهاوند و کبودراهنگ صادر شده که در آینده نزدیک به بهره برداری می‌رسند.

وی با بیان اینکه با توجه به اهمیت مصرف شیر و فرآورده‌های آن در الگوی تغذیه انسان، پرداختن به موضوع شیر در کشور ضروری و مورد توجه است افزود: به همین منظور پرورش بز اصلاح شده پر تولید در کنار سایر دام‌ها به دلیل مزیت‌های آن مورد توجه دامداران قرار گرفته است.

رحیمی نوا بیان کرد: متوسط شیر تولیدی بزهای بومی بسته به نژاد در یک دوره 120 تا 150 روزه حدود 40 تا 150 لیتر بوده در صورتی که این میزان در نژادهای اصلاح شده پر تولید بسته به شرایط پرورش در یک دوره 290 تا 305 روزه حدود 700 لیتر متغیر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بزهای اصلاح شده پر تولید سازگاری بالایی با محیط پرورش جدید دارند، یادآور شد: تولید بالا، مقاوم بودن به شرایط سخت و بیماری‌ها، چند قلوزایی، سود دهی بالا و طولانی بودن دوره شیردهی نسبت به سایر دام‌های

اهلی را از مزیت‌های مهم بزهای اصلاح شده پر تولید می‌توان برشمرد.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: