۴ (بهمن) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Monday 2022 (Jan) 24

هفته‌نامه شماره ۳۳ | ۳۰دی ۱۴۰۰

سپهرپیام، گروه خبر: استاندار همدان شهرک صنعتی جوکار ملایر در حوزه فرآوری فروسیلیس و دولومیت را یکی از ظرفیت‌های بزرگ صنعتی در استان و کشور برشمرد و گفت: 2 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای اجرای طرح‌های صنعتی در این شهرک در دست اجرا است.

«علیرضا قاسمی‌فرزاد» در بازدید از شهرک صنعتی جوکار شهرستان ملایر و واحدهای در دست اجرای فرآوری فروسیلیس و دولومیت دراین شهرک، افزود: رشد و توسعه این شهرک به سرعت در حال انجام است و طرح‌های خوبی نیز در شرف بهره‌برداری است.

وی خاطرنشان کرد: طرح‌ها و پروژه‌هایی که در این شهرک در حال تکمیل است همزمان با ایام دهه فجر و تا پایان امسال و یا اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد که مشتمل بر چهار طرح و پروژه در زمینه فرآوری فروسیلیس و دولومیت است.

استاندار همدان ادامه داد: مجموعه سرمایه‌گذاری در این شهرک 2 هزار و 500 میلیارد تومان است که پس از بهره‌برداری از این پروژه‌ها، برای یک‌هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

قاسمی‌فرزاد گفت: این پروژه‌ها با به‌کارگیری نیروهای بومی ساده و تخصصی می‌تواند جذب نیرو داشته باشد که برای توسعه اقتصادی منطقه بسیار خوب است.

وی اظهار کرد: با راه‌اندازی این مجموعه‌ها جلوی خام‌فروشی گرفته می‌شود و با فرآوری که صورت می‌گیرد، ارزش افزوده بالایی نیز برای سیلیس و دولومیت خواهد داشت.

استاندار همدان شرکت‌های بافتینه و بافتسان را همچون واحدهای فرآوری فروسیلیس، در حوزه تولید موفق دانست و افزود: 2 سال است که با شیوع ویروس کرونا این واحدها مواد اولیه ماسک و البسه بیمارستانی کشور را تولید کرد و با سرعت در حال افزایش ظرفیت هستند.

قاسمی‌فرزاد تاکید کرد: با حمایت از این واحدها، چرخه تکمیل آنها به سرانجام خواهد رسید و مواد اولیه موردنیاز خودش را تولید، فرآوری و تامین می‌کند.

گفتنی است؛ استاندار همدان در سفر یک روزه خود به شهرستان ملایر از طرح‌ها و پروژه‌های صنعتی در دست اجرای شهرک صنعتی جوکار ملایر بازدید کرد که یکی از این پروژه‌ها، طرح توسعه فروسیلیس غرب پارس بود که بیش از 63 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و 2 هزار و 700 میلیارد ریال برای اجرای این طرح سرمایه‌گذاری شده است.

طرح توسعه فروسیلیس آذرخش نیز از دیگر واحدهایی بود که مورد بازدید قرار گرفت، این با سرمایه‌گذاری 2 هزار و 300 میلیارد ریال اجرا شده و در حال تولید است. طرح فروسیلیس لوتوس آدلی(فروسیلیکو منگنز) نیز با سرمایه‌گذاری 2 هزار میلیارد ریالی و پیشرفت فیزیکی 80 درصد در دست اجرا است که برای تکمیل به 300 میلیارد ریال تسهیلات نیاز دارد و مقرر شد مساعدت‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.

فروآلیاژ لوتوس آدلی در زمینه تولید فروسیلیسیوم با سیلیکون بیش و کمتر از 55 درصد وزنی، از دیگر طرح‌های مورد بازدید استاندار همدان بود که برای اجرا سرمایه‌گذارس بالغ بر یک‌هزار و 141 میلیارد ریال برای آن پیش‌بینی شده است.

استاندار همدان همچنین از شرکت آهن و سیلیس آذرخش نیز بازدید کرد که مرحله نخست مجموعه آذرخش سال 96 با ظرفیت تولید 12 هزار تُن در سال و میزان اشتغالزایی 130 نفر در شهرک صنعتی امام رضا(ع) شروع به کار کرد.

طرح توسعه این مجموعه صنعتی اوایل امسال به صورت آزمایشی و رسمی با ظرفیت 20 هزار تُن شروع به تولید کرد که با آغاز به کار این طرح، برای 130 نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.

شهرستان ملایر قطب فرآوری فروسیلیس در کشور است که با اجرای شهرک صنعتی امام رضا(ع) در بخش جوکار، تاکنون برای ایجاد طرح‌های فرآوری فروسیلیس سه هزار میلیارد تومان در این شهرک هزینه شده است.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: