۴ (بهمن) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Monday 2022 (Jan) 24

هفته‌نامه شماره ۳۳ | ۳۰دی ۱۴۰۰

سپهرپیام، گروه خبر: معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: خانه اقبالیان یکی از بناهای تاریخی همدان است که پرونده آن برای ثبت ملی در حال تهیه است و اخطار عدم تخریب هم به مالک داده شده است.

طی چند ماه اخیر از خانه‌های تاریخی و سریال تخریب آن‌ها چه توسط نهادهای دولتی و چه مالکان خصوصی بارها گفتیم و شنیدیم و فریاد رسانه‌ها از تخریب آنها بارها به گوش رسید اما گویا گوشی شنوا نیست و هر کس کار خودش را می‌کند.

پس از تخریب مدرسه ظفر و خانه شیری حالا نوبت به خانه اقبالیان رسیده که تخریب شود تا جایی که گرد و خاک تخریب به هنرمندان هم رسیده و امیرشهاب رضویان و پرویز پرستویی نیز به جمع معترضان تخریب ابنیه تاریخی پیوسته‌اند.

خانه اقبالیان(حوائجی) یکی از باارزش‌ترین خانه‌های دوره مدرن در شهر همدان است. این خانه توسط معمار شهیر همدانی زنده‌یاد مهندس «محمود نیامی» طراحی شده و می‌توان گفت، دقیقاً همگام با جریان روز حاکم بر معماری جهان طراحی شده است.

خانه اقبالیان یا حوائجی ترکیباتی بسیار متأثر از سبک دستیل دارد و از سنگ‌های روستای دیویجین نیز در این خانه استفاده شده که بومی همدان است و به نوعی این سبک بومی‌سازی شده است و در استان همدان نمونه دیگری ندارد، بنابراین این بنا یک اثر معماری پیش‌رو در سطح جهانی محسوب می‌شود.

با وجود اینکه خانه تاریخی اقبالیان روند ثبت ملی را طی می‌کند، مالک در حال تخریب‌کردن محوطه داخلی این خانه است در حالی که طبق گفته مسئولان میراث فرهنگی، شهرداری و مالک به صورت مکتوب از روند پرونده ثبت ملی این خانه مطلع هستند.

بر این اساس معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: پرونده ثبت ملی این خانه تاریخی در حال انجام است تا برای بررسی به شورای ثبت وزارتخانه ارسال شود.

سیده مریم موسوی ضمن تاکید بر اینکه تخریب بنا ممنوع است افزود: در این راستا اخطار عدم تخریب به مالک داده شده است و نباید دست به چنین کاری بزند.

امیدواریم قبل از تخریب بنا و تبدیل آن به تلی از خاک جلوی تخریب گرفته شود.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: