۴ (بهمن) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Monday 2022 (Jan) 24

هفته‌نامه شماره ۳۳ | ۳۰دی ۱۴۰۰

سپهرپیام، گروه خبر: شهرهای همدان و ملایر به مرحله نیمه نهایی هفتمین دوره پایتخت کتاب ایران راه یافتند.

طـرح انتخـاب و معرفـی پایتخـت کتـاب ایـران با هدف توسعه فرهنگی و ترویج کتاب‌خوانی با حمایت از برنامه‌ها و پیشنهادهای نو و ابتکاری، اثربخش و پایدار هر سال از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اجرا می‌شود.

این طرح بـرای نخسـتین بـار در 1393 اجرا شده و هر بار یکی از شهرها به ترتیب شامل اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان، یزد و شیراز توانسته‌اند عنوان «پایتخت کتاب ایران» را کسب کنند.

فراخوان هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران هم در زمستان 1399 از طرف دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب اعلام شد.

با اعلام فراخوان هفتمین دوره برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران، شهرهای متقاضی شرکت در این برنامه اقدام به مستند کردن فعالیت‌های کتاب‌خوانی خود کرده و با اعلام فراخوان ارسال آثار شرکت در برنامه 191 شهر از سراسر کشور در این برنامه شرکت کردند.

استان همدان هم در رویداد بزرگ فرهنگی هفتمین دوره پایتخت کتاب ایران شرکت کرده و به گفته مدیرکل ارشاد استان دو شهرستان همدان و ملایر به مرحله نیمه نهایی راه یافته‌اند.

راهیابی 36 شهر به مرحله نیمه‌نهایی هفتمین دوره پایتخت کتاب ایران

احمدرضا احسانی با بیان اینکه 36 شهر به مرحله نیمه‌نهایی راه یافته‌اند گفت: داوری این برنامه در سه مرحله بر اساس شاخص‌هایی چون بهره‌گیری از مشارکت و ایجاد همگرایی میان نهادها و سازمان‌های دولتی انجام شده است.

وی افزود: استفاده از مشارکت هم‌گرایانه صنایع محلی، سازمان‌های خصوصی و مردم‌نهاد، بهره‌گیری از مشارکت همه اجزای نشر، توجه به طیف وسیعی از مخاطبان، وجود ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های اولیه برای فعال شدن در حوزه ترویج کتاب‌خوانی، کیفیت ارائه و رعایت اصول برنامه‌نویسی در نگارش طرح‌ها و برنامه، تناسب با نیازهای محلی، ارزش‌های دینی و ملی، خلاقیت، ابتکار و نوآوری، قابلیت و ضمانت اجرا از مهم‌ترین مؤلفه‌های داوری این آثار بوده است.

احسانی بیان کرد: بر اساس اعلام دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی وزارت ارشاد، داوری آثار راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی در آینده نزدیک برگزار و پس از آن پنج شهر به عنوان کاندیداهای نهایی معرفی می‌شوند.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: