۴ (بهمن) ۱۴۰۰ ◀ ◀ Monday 2022 (Jan) 24

هفته‌نامه شماره ۳۳ | ۳۰دی ۱۴۰۰

سپهرپیام، گروه خبر - آذین رضایی: نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهرک‌های صنعتی در سراسر کشور و ازجمله در نهاوند با مشکلاتی مواجه هستند، گفت: اکثر شهرک‌های صنعتی شرایط خوبی ندارد و با مشکلات بانکی، مسائل تأمین اجتماعی و موارد مالیاتی مواجه است.

ایجاد شهرک‌های صنعتی در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف یک اقدام مناسب به‌منظور ساماندهی واحدهای تولیدی و صنعتی و حمایت از این واحدهاست و در استان همدان و شهرستان‌های تابعه آن نیز این مهم عملیاتی شد اما ایجاد این شهرک در برخی شهرستان‌ها با موانع و مشکلاتی مواجه بوده که موجب تعطیلی تعدادی از این واحدهای تولیدی و صنعتی شده است؛ شهرک صنعتی نهاوند یکی از مواردی است که با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند و رسانه‌ها به طرق مختلف به این مشکلات پرداخته‌اند.

حال و روز شهرک صنعتی نهاوند به دلایل مختلف همچون مشکلات بانکی و مسائل مالیاتی خوش نیست و هرازگاهی مسئولان دم از پیگیری برای رفع این مشکلات می‌زنند. البته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان خردادماه سال گذشته از بهسازی و آسفالت راه دسترسی شهرک صنعتی سخن گفته و این موارد را نیز یادآور شده بود که عمده مشکلات واحدهای تولیدی در این شهرک دریافت تسهیلات بانکی از قبیل سرمایه در گردش و امهال معوقات بانکی است که مقرر شده بود با پیگیری شرکت شهرک‎های صنعتی همدان در جلسات ستاد تسهیل استان مطرح و با همکاری بانک‎های عامل اقدامات مقتضی انجام شود.

بادامی این نکته را نیز متذکر شده بود که شهرک صنعتی نهاوند در مسیر اصلی نهاوند به کرمانشاه واقع شده و از شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاری برخوردار است و با واگذاری بخشی از شهرک به خوشه مبل و منبت دهفول با حداکثر مساعدت لازم در تخصیص زمین و آغاز عملیات ساخت‌وساز این واحدها، شاهد رونق بیشتر این شهرک در آینده‎ای نزدیک خواهیم بود اما متأسفانه ایجاد این خوشه هنوز به نتیجه نرسیده است و آذرماه سال گذشته نیز معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان از راه‌اندازی خوشه مبل و منبت دهفول خبر داده بود که محقق نشده است.

پیگیری مشکلات شهرک‌های صنعتی و خوشه مبل و منبت دهفول سابقه طولانی دارد و این بار به‌منظور پیگیری این مهم با نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی به گفت‌و‌گو نشستیم.

علیرضا شهبازی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما در خصوص آخرین وضعیت شهرک صنعتی نهاوند اظهار کرد: این شهرک همچون اکثر شهرک‌های صنعتی شرایط خوبی ندارد و با مشکلات بانکی، مسائل تأمین اجتماعی و موارد مالیاتی مواجه است.

وی با بیان اینکه با توجه به مشکلات و مسائل عنوان‌شده، شهرک‌های صنعتی در سراسر کشور و ازجمله در نهاوند با مشکلاتی مواجه هستند، گفت: کمتر از 50 درصد واحدهای تولیدی و صنعتی در سراسر کشور و این شهرستان فعال هستند.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اکثر واحدهای تولیدی و صنعتی در نهاوند نیز تعطیل بوده و با بانک‌ها مشکل دارند و به‌دنبال این هستیم با برنامه‌ها و سیاست‌های دولت جدید، جلسات و نشست‌هایی برگزار و تنگناها و مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی بررسی و رفع شود.

شهبازی در خصوص موضوع راه‌اندازی خوشه مبل و منبت دهفول نیز یادآور شد: دهفول سبقه دیرینه و هنرمندان شاخصی در این بخش داشته است و متأسفانه تاکنون حرکتی در راستای منسجم و هماهنگ کردن آن‌ها صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته اقداماتی به‌منظور منسجم کردن مبل و منبت دهفول انجام شده است، تصریح کرد: امید است موانع و مشکلات در این خصوص رفع شود و به جد به‌دنبال ایجاد خوشه مبل و منبت دهفول هستیم.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی افزود: فعالان مبل و منبت دهفول نیز علاقه‌مند به ایجاد این خوشه هستند و در قالب تعاونی‌ها و مجموعه‌ها کارهایی به این منظور انجام داده‌اند، ما نیز کمک‌های لازم را خواهیم داشت و با بانک‌ها و مجموعه‌هایی همچون صندوق کارآفرینی امید، بنیاد برکت و... رایزنی شده تا بتوانیم این مهم را به نتیجه برسانیم.

شهبازی با بیان اینکه باید هرچه زودتر خوشه مبل و منبت دهفول راه‌اندازی می‌شد اما کم‌وکاستی‌هایی در میان بود، تصریح کرد: امید است با همت دولت جدید در راستای تحقق رونق تولید و اشتغال راه‌اندازی ظرفیت موجود در این صنعت باشیم.

وی با تأکید بر اینکه زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی نهاوند مشکلی ندارد، ادامه داد: همچون سایر شهرک‌ها مشکل شهرک صنعتی نهاوند نیز بانک‌ها، سود مرکب و عدم همراهی بانک‌ها با واحدهای تولیدی و صنعتی است.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید این موضوع را قبول کنیم که بیشتر فشار وارد بر این واحدها ناشی از مسائل اقتصادی و تحریم‌هاست اما بانک‌ها به این مورد توجه ندارند؛ ادارات مالیاتی و تأمین اجتماعی نیز به این مسائل توجهی ندارند.

شهبازی با بیان اینکه سنگ‌اندازی‌هایی همچون عدم ارائه دسته چک، مسدود کردن حساب‌ها و... موجب تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی می‌شود، یادآور شد: بانک‌ها شعار کمک به تولید می‌دهند اما در عمل مانع تولید می‌شوند.

وی یکی از موانع تولید را عدم همراهی مجموعه‌های دولتی دانست و اظهار کرد: بر اساس مقررات خشک و برنامه‌های خود کمکی به این واحدهای تولیدی ندارند که روی پای خود بایستند.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی گفت: امید است با برنامه‌ها و سیاست‌های مدیران جدید در مجموعه‌های وزارتخانه‌ها با احساس مسئولیت بیشتری به وظیفه خود عمل کرده و پای کار آمده، تنگناها برطرف شود.

شهبازی با تأکید بر اینکه تنها راه نجات کشور در راستای توصیه‌های مقام معظم رهبری توجه به تولید، اقتصاد مقاومتی و اشتغال است، بیان کرد: ناچار به کمک و تشویق در این خصوص به‌منظور رفع موانع تولید هستیم که متأسفانه طی سال‌های گذشته اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه امید است پس‌ازاین مدیران شهرستانی و استانی با احساس مسئولیت و پیگیری‌های بیشتری در راستای رفع این تنگناها عمل شود، افزود: صنعت مبل و منبت نهاوند بسیار پیشتازتر از سایر شهرستان‌ها بوده است اما نتوانستیم در ساماندهی این صنعت به‌درستی به وظیفه خود عمل کنیم.

شهرک صنعتی نهاوند شرایط خوبی ندارد و با مشکلات بانکی، مسائل تأمین اجتماعی و موارد مالیاتی مواجه است البته زیرساخت‌ها در شهرک صنعتی نهاوند مشکلی ندارد و مشکل این شهرک همچون سایر شهرک‌ها، بانک‌ها، سود مرکب و عدم همراهی بانک‌ها با واحدهای تولیدی و صنعتی است؛ بیشتر فشار وارد بر این واحدها ناشی از مسائل اقتصادی و تحریم‌هاست اما بانک‌ها به این موارد توجه ندارند و ادارات مالیاتی و تأمین اجتماعی نیز به این موضوع اهمیت نمی‌دهند و این سنگ‌اندازی‌ها موجب تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی می‌شود.

البته مشکلات موجود ناشی از عدم مدیریت صحیح در این حوزه طی سال‌های اخیر از سوی دستگاه‌های اجرایی بوده است که موانع تولید را دوچندان و تعطیلی واحدهای تولیدی و صنعتی را به‌دنبال داشته است که امید می‌رود با آغاز به کار دولت جدید و به‌کارگیری مدیران شایسته و دغدغه‌اند برای رونق تولید در وزارتخانه‌ها و مجموعه‌های مربوطه شاهد رفع موانع و حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی و به‌تبع آن رونق تولید، اشتغال‌زایی و تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: