۹ (آذر) ۱۴۰۲ ◀ ◀ Thursday 2023 (Nov) 30

هفته‌نامه شماره ۵۲ | ۳۰مهر ۱۴۰۲

مسعود علیمحمدی افزود: این بنای تاریخی مربوط به خاندان قاسمی‌ها در شهر مریانج جزو معدود ابنیه‌های قدیمی و دارای ارزش تاریخی است که توسط شهرداری در سال 1397 به تملک درآمد.

وی اضافه کرد: در نهایت با تصویب شورای شهر وقت و تعیین پیمانکار، عملیات احیا و مرمت بنا توسط شهرداری در سال 1398 آغاز شد و بعد از گذشت چهارسال، این طرح به اتمام رسیده و در پنجشنبه هفته جاری به بهر‌ه‌برداری خواهد رسید.

شهردار مریانج اظهار داشت: این بنای قدیمی ابتدا در زمینی بالغ بر 400 متر مربع بود که بعد از تملک آن، زمین مجاور این بنا به متراژ 500 متر مربع نیز به عنوان حیاط به این بنا اضافه شد که تملک این 2 زمین با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 500میلیون تومان انجام شد.

وی با اشاره به قدمت این بنا تصریح کرد: این خانه قدیمی با قدمت بیش از 110سال مربوط به اواخر دوره قاجاریه است که با معماری خاص پنج دری در 2 طبقه به متراژ 370 مترمربع ساخته شده که در تاریخ ششم اردیبهشت ماه سال 1400 به شماره 310 در فهرست آثار واجد ارزش تاریخ و فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

علیمحمدی بیان کرد: عملیات احیا و مرمت این خانه تاریخی و همچنین محوطه‌سازی و دیگر بناهای اضافه شده به آن در حیاط دوم طی چهار سال کاری سه میلیارد تومان هزینه داشته است.

وی با اشاره به لزوم توجه خانه‌های قدیمی توسط شهرداری‌ها، گفت: با وجود قدمت طولانی شهر مریانج تعداد میراث کهن باقی‌مانده در این شهر بسیار محدود بود و در طول گذر زمان عمده این بناهای تاریخی تخریب و از بین رفته است.

شهردار مریانج ادامه داد: بناها و خانه‌های تاریخی شهرها از جمله دارایی‌های ارزشمند به شمار می‌آیند و چنانچه در این‌خصوص غفلتی صورت بپذیرد به‌طور قطع سال‌های آینده باید حسرت هویت از دست رفته تاریخی شهرها را بر دل داشته باشیم.

وی افزود: هم‌اکنون وضعیت برخی خانه‌های قدیمی باقی مانده در شهر مناسب نیست و غبار بی‌مهری‌ها موجب شده برخی از آن‌ها تخریب شوند و تعدادی هم چهره نو و تازه‌ای به خود گرفته‌اند.

علیمحمدی اظهار کرد: حفاظت از میراث تاریخی در مجموعه مدیریت شهری مریانج در دوره گذشته و فعلی مورد توجه قرار گرفت و در این راستا خانه تاریخی گلستان که یکی از عمارت‌های قدیمی موجود در شهر و در آستانه تخریب بود مرمت و هم اینک به عنوان یک نماد هویتی و اثری ماندگار در دل شهر مریانج خودنمایی می‌کند.

وی افزود: مریانج با قدمت طولانی چندین اثر تاریخی از جمله، خانه گلستان، پل سلیمانی، سنگ‌نگاره‌های دره دوستعلی و تپه باستانی در فهرست آثار ملی دارد و همچنین آسیاب‌ خرابه‌های این شهر در انتظار ثبت ملی است.


ارسال ديدگاه

نام:
پست الکترونیکی:
کد امنیتی:
ديدگاه: