کد خبر : 414
تاریخ : 1401/3/25
گروه خبری : اجتماعی

40درصد از وکلای جوان دادگستری در بحران بیکاری به‌سر می‌برند

 

سپهر پیام، گروه اجتماعی: رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: 40 درصد از وکلای جوان دادگستری در بحران بیکاری به‌سر می‌برند.

جلیل مالکی گفت: در شرایطی که سالیانه هزاران کارآموز وکالت توسط کانون‌های وکلای دادگستری و مرکز وابسته به قوه قضائیه از طریق آزمون ورودی و صدها کارآموز و وکیل از میان قضات و کارشناسان حقوقی دستگاه‌های دولتی بدون آزمون جذب می‌شوند و مقرر است با اجرای طرح تسهیل صدور برخی از مجوز‌های کسب و کار سالیانه بر تعداد پذیرفته شدگان ازمون وکالت افزوده شود.

وی افزود:‌ همچنین در شرایطی که بیش از 40 درصداز وکلای جوان دادگستری در بحران بیکاری به‌سر می‌برند و توانایی اجاره یک دفتر به صورت گروهی را ندارند، طرحی در کمیسیون حقوق و قضائی مجلس مطرح شده است که به موجب آن بنا هست با کاستن ظرفیت‌های محدود کار وکلای جوان، به‌جای استفاده از آنها که تحت سخت ترین شرایط کارآموزی و اختبار پروانه وکالت گرفته اند، نمایندگان حقوقی فاقد آموزش و بی تجربه در یک ساختار پر مناقشه و درحالیکه هم قوه محترم قضائیه و هم نهاد وکالت به عنوان متولیان امر مخالف آن هستند، دعاوی اشخاص حقوقی را به عهده بگیرند!

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: یکی از شعارهای تهیه کنندگان این طرح که متأسفانه به شیوه خاص در ذهن مخاطبین القا می‌شود و از این به بعد هم شاهد گسترش آن در رسانه‌ها خواهیم بود، گران بودن مراجعه به وکلای دادگستری برای متولیان بخش خصوصی اعم از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ و شرکت‌های کاغذی و صد هزار تومانی است.

مالکی گفت: این در حالیست که صرف‌نظر از صحت و سقم این ادعای شگفت انگیز، در حال حاضر نه تنها بخش عمده‌ای از دعاوی بخش‌های خصوصی و دولتی توسط وکلای دادگستری با نازل‌ترین حق‌الوکاله طرح و تعقیب می‌شود و در بسیاری از موارد موجبات استثمار انها را فراهم کرده است، بلکه طیف وسیعی از وکلای با تجربه و آموزش‌دیده دادگستری آمادگی دارند که دعوی شرکت‌های تولیدی و غیر تولیدی را با تعرفه مصوب قوه قضائیه و حتی پایین تر از آن قبول وکالت کنند.

وی افزود: بنابراین در شرایطی که کشور سالهاست بر روی نهاد وکالت و تربیت وکیل دادگستری سرمایه‌گذاری کرده است و این نهاد آمادگی تأمین نیازهای بخش دولتی و خصوصی را با حداقل حق الزحمه دارد، تحمیل یک طرح غیر ضرور و ایجاد یک ساختار پر هزینه و موازی بر خلاف منطق و سیاست‌های کلی قانونگذاری چه پیامی برای جامعه در بردارد؟

مالکی خاطرنشان کرد: امیدوارم نمایندگان محترم مجلس بدون توجه به فشارهای وارده، از تصویب چنین طرحی که ثمره ای جز ایجاد هرج و مرج در نظام حرفه‌ای حقوقی ندارد، خودداری کند. البته با توجه به ضرورت تبیین تالی فاسدهای طرح مذکور، انتظار می‌رود همه صاحب نظران و اساتید و حقوقدانان کشور با روشنگری و تحلیل، تبعات این طرح را برای مردم و نمایندگان محترم فراهم کنند.

  لینک
http://sepehrepayam.ir/sl/414