کد خبر : 412
تاریخ : 1401/3/25
گروه خبری : اجتماعی

اجرای 500 هکتار عملیات اجرایی بیابان زدایی در عرصه‌های منابع طبیعی همدان

سپهر پیام ، گروه خبر: مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان از اجرای 500 هکتار عملیات اجرایی بیابان زدایی در سطح عرصه‌های اراضی ملی و منابع طبیعی این استان خبر داد.

اسفندیار خزائی دراین باره اظهار کرد: مساحت بیابان‌های سطح استان همدان در اراضی ملی بر اساس مطالعات انجام شده 19 هزار و 640 هکتار بوده که برای این میزان مساحت بیابان‌ها تهیه طرح و برنامه ریزی انجام شده است.

وی افزود: در عرصه‌های منابع طبیعی در معرض خطر بیابانی شدن سطح استان تاکنون حدود 500 هکتار عملیات اجرایی به منظور بیابان زدایی در عرصه‌های شهرستان کبودراهنگ، بخشی از فامنین و قهاوند انجام گرفته است.

خزائی با بیان اینکه به منظور بیابان زدایی عرصه‌های منابع طبیعی اقدامات خوبی انجام شده که از جمله این اقدامات به اجرای عملیات احیایی در کبودراهنگ می‌توان اشاره کرد، افزود: در این عملیات احیا، کاشت نهال آتریپلکس و قره‌داغ در شاوه و گنده جین کبودراهنگ تحول بی نظیری ایجاد کرده و حالت مرتعی این عرصه‌ها در حال بازگشت هستند و در این عرصه‌ها گونه‌های طبیعی پوشش گیاهی، خود را استقرار داده‌اند به نحوی که با قبل قابل مقایسه نیست.

وی یکی از عمده‌ترین مشکلات منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در رابطه با بیابان زدایی و احیا مراتع را مشکل اجتماعی و عدم همکاری و مشارکت مردم در برخی از مناطق برشمرد و خاطرنشان کرد: در برخی از مناطق و شهرستان‌ها نیز از جمله کبودراهنگ مشارکت مردم در این رابطه بسیار بالاست.

خزائی با بیان اینکه متاسفانه فشار دام در سطح اراضی ملی و عرصه‌های منابع طبیعی بالاست و دامداران این صبر را ندارند که برای رویش علوفه‌های مرتعی یکی دوسال صبر کنند، تصریح کرد: به همین منظور در عرصه‌های منابع طبیعی و بیابان زدایی سعی بر آن کرده‌ایم گونه‌هایی چون قره داغ،آتریپلکس کشت شود که اگر این گونه‌ها گیاهی تحت چرای دام قرار گرفتند دارای پایایی بوده و هم برای چرا و هم نقش حفاظتی داشته باشند.

  لینک
http://sepehrepayam.ir/sl/412